Türkiye’nin En Güzel Gölleri Hangileridir?
            Göller çukurları ve çanakları dolduran tatlı ve tuzlu su birikintileridir. İç ve Dış kuvvetlerin etkisiyle oluşan göller dünya üzerinde 5 farklı çeşitte bulunur bunlar; Tektonik Göller, Set Gölleri, Karstik Göller, Buzul Göller ve Volkanik Göllerdir. Göller, Dünya üzerindeki tatlı suyun yaklaşık %0.015’ini sahiptir. İklim çeşitliliğin çokça etkili olduğu bu oluşumlar ülkemizde de fazlasıyla rastlanılmaktadır. Türkiye’nin En Güzel Gölleri sayılabilecek birçok göl bulunmaktadır bunlara verilebilecek bir kaç örnek;
 
Van Gölü

             Türkiye’nin en büyük gölü olan Van gölü 100’ün üzerinde farklı Kuş türüne ve kendisine özgü İnci Kefaline ev sahipliğinde yapmaktadır. Göl, Volkanik Set gölü olup sodalı bir yapıya sahiptir, dünyanın en büyük sodalı gölleri arasında sayılmaktadır. İçerisinde 4 farklı ada olan Van Gölünün yüz ölçümü 3713 kilometrekare olan gölün en derin noktası 541metre’dir.
 
Sapanca Gölü

              Adapazarı ile İstanbul arasında bulunan bu göl Sapanca ilçesinde yer almaktadır. Sapanca gölü bazı kuşlar için kışlama alanı görevi görmektedir aynı zamanda bu kuşların aşırı avlanması yüzünden bazı bitkilerin göl üzerinde hızlıca büyümesi göle zarar vermektedir. Yüz ölçümü 46,9 kilometrekare olan gölün en derin noktası 53 metredir. Belirli su sporlarını yapılan bilinen gölün(yelken, kürek, deniz bisikleti) bazı kısımlarında yüzmekte mümkündür.
 
Tuz Gölü

             Konya, Ankara ve Aksaray illerinin kesiştiği noktada yer alan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır. Bir zamanlar Türkiye’nin en büyük 2.gölü olarak sayılan Tuz Gölü günümüzde kuraklık sebebiyle bu özelliğini kaybetmiştir, yapılan bir araştırmaya göre de Tuz Gölü 1915’yılından itibaren %85 oranında küçülmüştür. Ayrıca göl kapladığı geniş su alanı sebebiyle(yüz ölçümü 1500kilometrekare) kuşlar için önemli bir kışlama alanıdır.
 
Hazar Gölü

             Doğal sit alanı statüsünde olan bu gölün çevresinde kamu kuruluşlarına ait eğitim ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Uzunluğu 22km olan göl Türkiye’nin en derin göllerinden biridir. Aşırı su pompalanması sebebiyle gölün içindeki Kilise ve Manastır kalıntıları su yüzeyine çıkmasıyla su pompalama işlemine bir süre ara verilmiştir. Turizmin gelişmiş olduğu bu gölde çevredeki otellerin yaptığı kirlilik sebebiyle binlerce balık ölmüştür. Göl Elazığ yakınlarında bulunmaktadır.
 
İznik Gölü

             Tektonik yapıya sahip olan bu tatlı su gölü Bursa’da bulunmaktadır. Yüz ölçümü 289 kilometrekare olan gölün en derin noktası 65 metredir ve Türkiye’nin 5.en büyük gölüdür. Zengin bitki örtüsüne sahip olması ve gölün doğal güzelliği sebebiyle gölde Turistik tesisler ve Gezi alanlarına sıkça rastlanılmaktadır. Nedeni bilinmeyen bir sebepten ötürü kış aylarında önemli sayıda su kuşuna ev sahipliği yapmaktadır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir