Güneş Sistemi Ve Gezegenler Konusu Ve Bilgiler
            Güneş sistemi, güneşin güçlü çekiminin etkisiyle, gezegenler, gezegenlerin uyduları, kuyruklu yıldızların güneş etrafında birikmesiyle oluşmuştur. 1796’ da matematikçi Simon Laplace tarafından öne sürülen teoriye göre; güneş sistemi 4,6 milyar yıl kadar önce dev moleküler bir bulutun çökmesi sonucu oluşmuştur (Kant- Lablace/   Nebula teorisi). Güneş sisteminde 9 gezegen ve bu gezegenlere ait bilinen 166 uydu vardır. Herkesin bildiği gibi genel kültür konusunun da bir parçası olarak, 24 Ağustos 2006 yılında gezegen sınıfından çıkarılan Plüton ‘cüce gezegen’ sınıfına dâhil edilmiştir.

Bu konu üzerine çalışmalar, yenilikler her geçen gün artarak devam etmektedir. 

Gezegenlerin güneşe uzaklığına göre sıralanması şu şekildedir: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün.

Gezegenler İç (Karasal) ve Dış (Gaz Yapılı) olarak ikiye ayrılır:

1- İç (Karasal) Gezegenler
Merkür, Venüs, Dünya ve Mars

2- Dış (Gaz Yapılı) Gezegenler
Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün

Gezegenler Hakkında Kısa Bilgiler

. Merkür: Uydusu olmayan iki gezegenden biridir. Merkür, kendi ekseni etrafındaki turunu 58 günde,  sistem etrafındaki turunu 88 günde tamamlar.

. Venüs: Diğer bir ismi çoban yıldızıdır. Uydusu yoktur. Güneş etrafındaki dönüşünü 255 günde tamamlar. Diğer gezegenlerin  zıt yönünde dönmektedir. 

. Dünya: Tek doğal uydusu bulunmaktadır. Kendi ekseni etrafındaki tam turunu 23 saat 56 dakika 4 saniyede, güneşin etrafındaki tam turunu 365 gün 5 saat 48 dakikada tamamlar. Dünyayı diğer geözellik üzerinde canlı bulunan tek gezegen olmasıdır.

. Mars: Diğer bir adıda Merih’tir. Kendi etrafındaki dönüşünü 24 saat 37 dakikada, güneş etrafındaki dönüşünü 687 günde tamamlar. İki tane uydusu bulunan gezegen Dünya’ya benzer özellikler taşır.

. Jüpiter: Güneş sistemine ait en büyük gezegen olma özelliği taşır. Kendi ekseninde dönme süresi 10 saat, güneş etrafındaki dönme süresi 12 yıldır. Bu dev gezegenin manyetik alanı çok büyüktür bu nedenle bilinen 60 doğal uydusu vardır. Jüpiter de Dünya benzeri özellikler taşımaktadır.

. Satürn: Diğer bir ismiyle Sekendiz. Güneş etrafındaki dönüşünü 29,4 yılda, kendi etrafında ki dönüşünü 10 saatte tamamlar.  Satürn’ün çevresinde buz ve taşlardan oluşan bir halkası vardır. Bilinen 30 doğal uyduya sahiptir. 

. Uranüs: Kendi ekseninde 11 saatte, güneş etrafında 84 yılda dönüşünü tamamlar. Hidrojen, Metan, Helyum gazları içermektedir. Bilinen 27 uydusu vardır.

. Neptün: En uzak gezegen olmasından ötürü bu gezegenle ilgili net bilgiler elde edilememiştir. Güneş etrafındaki turunu 164 yılda, kendi etrafındaki turunu 17.24 saatte tamamlar. Bilinen 13 uydusu vardır. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir