İstanbul Neden Kalabalık?
            Kıtaları birbiriyle buluşturan şehirdir İstanbul. Öncelikle ülkemiz sınırlarında olduğu için oldukça şanslıyız. Yedi tepenin üzerine kurulu bu şehir tarih boyunca birçok uygarlığın başkenti olmuş, çoğu uygarlığın hayalini süslemiş ve uğruna savaşlar verilmiştir. Gerek konumu itibariyle geçiş noktası olmasıyla ülke ticareti açısından, gerek iş olanakları sayesinde, gerekse yapıları nedeniyle kendisine hayran bırakan bir kenttir.

            Eskiden ’’Taşı toprağı altın’’ diye tanımlardık İstanbul’u. Bu sözün ortaya çıkışı o dönemler İstanbul’daki iş imkanın çokluğudur. Buna dayanarak kırsal kesimlerden, memleketlerinden bavulunu toplayıp İstanbul’a iş için gelen insanlar oldukça fazlaydı. İstanbul nüfusunun neden bu kadar yüksek olduğunu anlamak için fazla kafa yormaya gerek yok. Çünkü doğudan batıya kuzeyden güneye Türkiye’nin 7 bölgesinden de göç almış bir şehirdir. İstanbul’a göç eden insanların memleketlerine dönmeyip buraya yerleşmesi ve aile kurmaları şehrin nüfusunu zamanla katlamıştır.

            İstanbul’da tutunabilen ailelerin memleketteki yakınlarının şehre gelmelerine katkı yapmasıyla nüfus kısa zamanda büyümüştür. İstanbul göç alıp büyürken diğer şehirler de göç verdikleri için nüfus olarak artışları yavaşlamıştır. Aradaki nüfus farkı böylelikle daha da artmıştır. Günümüzdeki bu yoğunluk farkının esas sebebi budur.

            Genel olarak nüfusun çokluğu iş imkanları üzerine olsa da iki kıtayı birbiriyle buluşturan bir şehrin nüfus yoğunluğunu sadece iş olanaklarıyla sınırlandırırsak biraz haksızlık etmiş oluruz. Her gün gezilip görülesi yerleriyle, deniz kokan manzaralarıyla, yapılarıyla ve tarihiyle İstanbul gelip görenleri kendisine hayran bırakan bir şehirdir.
            
            Turistlerin de en çok uğrak yeri olan kentimizdir. Sultanahmet camii, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi, Ayasofya, Kız Kulesi, Rumeli Hisarı gibi tarihi yapılar turistlerin ilgisini en fazla çeken yerlerdir. Ayrıca boğaz turu yapan turistlerin Marmara Denizi’nden İstanbul’a hayran bakışlarını görenleriniz de olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir