Yök Dil Sınav Giriş Belgesi
YÖKDİL 
     
            YÖKDİL, Yüksek Öğretim Kurumu’nun düzenlediği yabancı dil seviye tespit sınavıdır. YÖKDİL sınavı, ilk olarak 2017 yılında yapılmaya başlanmış yalnızca Türkiye’de geçerliliği olan bir dil sınavıdır. YÖKDİL sınavı İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça olarak 4 ayrı dilde gerçekleştirilmektedir. Kültürel ve bilimsel bilgiler gerektirmeyen ancak alan seçimi yapılabilen bu sınavda adayların dil yetkinliği ölçülecektir. 
    
2018 YÖKDİL Sınavı Ne Zaman?
   
            2017 yılında 2.si gerçekleştirilen YÖKDİL sınavına 55000 kişi katılmıştı. 3.sü gerçekleştirilecek olan YÖKDİL sınavının 17 Mart 2018 tarihinde olacağı açıklandı. Sınav başvuruları 7 Şubattan itibaren alınmaya başlandı. Sınav başvuruları için son gün 16 Şubat. Sınav başvuruları 16 Şubat günü saat 18.00’e kadar yapılabilecek. 2018 YÖKDİL sınavına başvurular yokdil.yok.gov.tr, internet adresi üzerinden gerçekleştirilecek.

YÖKDİL Sınavına Başvuru Nasıl Yapılır?
 
             Anadolu Üniversitesi’nin aday işlemleri sistemine üye olduktan sonra gerekli bilgileri doldurmak ve profilinizi oluşturmanız gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından sisteme düşen, başvuruya açık olan sınav ve programlar arasından YÖKDİL sınavını seçip, sınav başvurusu için gerekli olan bilgiler doldurulduktan sonra,  85 Türk Lirası olan sınav ücretinin ödemesinin yapılması ile birlikte sınav başvurusu tamamlanacaktır.

YÖKDİL Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır?
     
            Aday işlemleri sayfasından tamamlanan başvurular, adayların başvurularım kutucuğunda gözükecektir. Sınav giriş belgesinin internet üzerinden alınabilmesi için öncelikle başvuru tarihinin tüm adaylar için kapanması gerekmektedir. Tüm adaylar için sınav başvurularının kapanmasının ardından, adayların sınava gireceği okul ve sınıfların belirleneceği dönem başlayacaktır. Adaylar sınav giriş yerleri belli olduktan sonra, Anadolu Üniversite’si aday işlemleri sistemine giriş yaparak, sınava gireceği yeri öğrenecek ve sistem üzerinden, sınav için gerekli giriş belgesini yazdırabilecektir. Adaylara bir önceki YÖKDİL sınavında kalem ve silgi gibi gerekli materyaller verilmemektedir. Adaylar sınava girerken T.C. Nüfus Cüzdanını, sınava giriş belgelerini ve sınav süresince ihtiyaç duyacakları kırtasiye malzemelerini yanlarında getirmelidir. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir