Amerikanın Keşfi Konu Anlatımı Ve Bilgiler
            15. ve 16. yüzyıllarda Çinliler tarafından icat edilen pusula, gemicilik sanatında ki ilerleme ve coğrafya bilgisinde ki artış Avrupalılar tarafından ticari amaç güdülerek Coğrafi Keşiflerin başlamasına neden oldu. Keşifler tüm dünyayı etkisi altına alarak, evrensel bir nitelik kazandı ve insanlar için büyük öneme sahip oldu. Bunun sonucunda keşfedilen yerlere pek çok yerden insan göç etti. Avrupa kültür ve medeniyetinde birçok değişiklik meydana geldi. Baharat Yolu, İpek Yolu ve birçok liman önemini yitirdi. Atlas Okyanusu Limanları ise önem kazandı.

               Bilimsel gerçeklerin ortaya çıkmış olması kiliseye duyulan güveni yerinden oynatarak Hristiyanların dini inançlarının zayıflamasına sebebiyet verdi. Keşfettikleri yerlerde sömürgeleştirme faaliyetlerinde bulunan Avrupalılar; yeni yollar, yeni okyanuslar ve yeni kıtalar buldu. Bu kıtalardan birisi de Amerika Kıtasıydı.

Amerika Kıtası Nasıl Keşfedildi?

               Kıta 1492 yılında ünlü kaşif Kristof Kolomb tarafından keşfedildi. Colomb 1451 yılında İtalya’nın bir sahil kenti olan Cenova’da, yoksul bir dokumacının oğlu olarak dünyaya geldi. Son derece meraklı, heyecanlı ve bilgiliydi fakat ona tuhaf gelen birtakım şeyler vardı. İnsanlar hala Dünya’nın düz olduğuna inanıyordu. Colomb ise gerçeğin bu olmadığının farkındaydı ama bu yeterli değildi.

               Denizlere olan tutkusu da gittikçe artan kaşif bir gün sulara açılmaya karar verdi. Ancak bu yolculuk için gerekli olan masrafı karşılayamayacağının farkındaydı. O sıralar tahta yeni çıkan Fernando ve Isabella ile görüşmeye karar verdi, Colomb’u samimiyetle dinledi çift. Kristof Colomb bunun sonucunda İspanya bayrağı altında Atlas Okyanus’unu geçerek uzun bir yolculuk yaptı. Kuzey Amerika’ya ulaşarak Amerika Kıtası’nı buldu. Ancak burayı Hindistan zannettiğinden yeni bir kıta keşfettiğini anlayamadan hayata gözlerini yumdu.

Kıtaya Neden Bu İsim Verildi? 

               Kristof Kolomb’un ölümünden bir süre sonra İtalyan kaşif Amerigo Vespucci Amerika’yı Asya’nın bir kısmı olarak değil, yeni bir kıta olarak kabul etti. Bu sebepten ötürü Amerika’ya, bu kıtayı keşfedenin adı değil, buranın yeni bir kıta olduğundan insanları haberdar eden kaşif Amerigo Vespucci’nin adı verilmiştir.

               Yapılan birçok keşif ve ünlü denizcilerin bu uğurda vermiş olduğu çaba, günümüz için bir genel kültür bilgisi olmakla kalmadı, tarih sayfalarına büyük bir önemle kazındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir