Genel Yetenek Sınavı Toplam Kaç Soru?
GENEL YETENEK VE GENEL KÜLTÜR SINAVI
     
            Her öğrencinin amacı meslek sahibi olmak ve mesleğini icra edebilmektir. Okuldan mezun olunduktan sonra mesleğin unvanı alınmıştır fakat mesleğe başlayabilmek için KPSS adı verilen sınava girmek ve atanmak için yeterli bir puan almak gerekmektedir. Senelerce okuyup memur olmak isteyen tüm öğrencilerin yolu işte bu KPSS adı verilen sınavda kesişmektedir.

            KPSS açılım olarak Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. Bu sınava lise, ön lisans ve lisans mezunu olan ya da bu programlardan mezun olabilecek durumdaki öğrenciler girmektedir. KPSS sınavı genel yetenek ve genel kültür olarak 2 bölümünden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim bilimleri, yabancı dil gibi mezunun olunan alan ile ilişkili alan sınavları da yapılmaktadır. Genel yetenek ve genel kültür sınavı mezun olabilecek durumda olan ve mezun olan bütün memur adaylarının ortak olarak girdiği sınavdır. Genel yetenek sınavında 60 ve genel kültür sınavında 60 olmak üzere toplamda 120 soru bulunmaktadır.
  
GENEL YETENEK SINAVI
 
             KPSS’de genel yetenek sınavı Matematik ve Türkçe sorularından oluşmaktadır. Genel yetenek sınavında her yıl 30 Türkçe sorusu ve 30 Matematik sorusu olmak üzere toplamda 60 soru sorulmaktadır. 30 soru olan matematik sınavında her sene 2-3 tane geometri sorusu da sorulmaktadır. Bu bölümde öğrencileri en çok zorlayan ve korkutan test matematik testidir.

GENEL KÜLTÜR SINAVI
 
            KPSS genel kültür sınavı da genel yetenek sınavında olduğu gibi totalde 60 sorudan oluşmaktadır. Bu 60 sorunun dağılımı ise şu şekilde olmaktadır. Genel kültür sınavında öğrencilere 37 sorudan oluşan tarih ve 27 sorudan oluşan coğrafya  soruları sorulmaktadır. Bunun yanı sıra genel yetenek sınavında vatandaşlık, anayasa, güncel konulardan oluşan 15 soru daha bulunmaktadır. Genel kültür sınavında öğrencileri en çok zorlayan bölüm tarih testidir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir