All Star’a Seçilen İlk Türk Basketbolcu Kimdir?
            Türkçe karşılığı ”yıldızlar topluluğu”, ”yıldız oyuncuların oynadığı oyun” anlamına gelen All Star, Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi (NBA) tarafından yapılan bir spor organizasyonudur. NBA All Star organizasyonu her yıl Şubat ayında gerçekleşmektedir. Normal sezonun ara vermesiyle Doğu ile Batı takımlarının karmasının maçını içermektedir. All Star her yıl önceden belirlenen bir şehirde yapılmakta ve kadro NBA’ın en üst düzey oyuncularından oluşmaktadır. Bir genel kültür olarak yılda bir kez gerçekleşen All Star etkinliği büyük bir ilgi ile izlenmektedir.

All Star Tarihinde Türkler

            Fenerbahçe Ülker’in takım menajeri Mirsad Türkcan, NBA oynayan ilk Türk basketbolcudur. NBA’de en fazla ücret alan Hidayet Türkoğlu’dur. 2006 yılında başlayan NBA kariyerine Ersan İlyasova halen istikrarlı bir şekilde devam etmektedir. 2011 yılında NBA’e dahil olan, Utah Jazz ve Oklahoma Thunders takımlarında yer alan isim ise Enes Kanter’dir. All Star’a seçilen ilk Türk Basketbolcu ise Mehmet Okur’dur. Aynı zamanda NBA’de ilk  şampiyon olan Türk basketbolcudur.

Mehmet Okur Kimdir?

            26 Mayıs 1979’da Bursa’da dünyaya gelmiştir.14 yaşında, 1.92 m boya ulaşmış ve babasının desteği sayesinde Türkiye Birinci Basketbol Ligi kulüplerinden olan Oyak Renault’da oynamaya başlamıştır. Parlak bir kariyere sahip olan Mehmet Okur, Batı Konferansı’nda daha önce All-Star’a seçilen ancak sakatlığı nedeniyle oynayamayacak olan Allen Iverson’un yerine kadroya girmiştir. 18 Şubat 2007 tarihinde Las Vegas’taki Thomas Mack Arena’da gerçekleşen All-Star maçında yer almıştır. Karşılaşmada gösterdiği performans ise 14 dakika 43 saniyede 4 sayı atmış, 2 ribaunt almış ve 1 de asist yapmıştır. Takımın oyuncusu Carlos Boozer’ın sakatlığının ardından son 6 maçından 5 galibiyet almasıyla büyük ilgi gören Okur, Batı Konferansı’nın en iyi oyuncusu seçilmiştir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir