Nobel Edebiyat Ödülünü Alan İlk Türk Kimdir?
Nobel Ödülü Nedir?

            Nobel ödülü, Stockholm’de açıklanan vasiyetnamesiyle Alfred Nobel’in kurduğu derneğin insanlığa faydalı olan kişilerin ödüllendirilmesi esasına dayanmaktadır. Alfred Nobel İsveçli bir Kimya mühendisidir ve dinamiti keşfetmiştir. Elde ettiği bu mirası insanlığa faydalı olan, insanlığın gelişmesine katkıda bulunan kişilere dağıtılmasını istemiştir. Bunun sonucunda da Fizik, Kimya, Biyoloji, Tıp, Edebiyat ve Barış alanlarında Nobel Ödülü dağıtılmaya başlanmıştır. Nobel Ödülü ilk olarak 1901 yılında Fransız Sully Prudhomme’ye verilmiştir. Bu ödülleri vermek için gerekli araştırmaların yapılması için bazı kuruluşlar görevlendirilmiştir.

            Fizik ve Kimya alanlarında İsveç Krallık Bilimler Akademisi,  Fizyoloji ve Tıp alanlarında Stockholm Karolinska Enstitüsü, Edebiyat için Stockholm Akademisi ve Barış alanında ise Norveç Parlamentosu görevlendirilmiştir. Ödülü almaya hak kazananlar, madalya, diploma ve para ödülü alırlar. 1968 yılından itibaren  ödüllere bir yenisi daha eklenmiştir. İsveç Bankası tarafından İktisat ödülü eklenmiştir. Nobel Ödülleri din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın herkesin alabileceği bir ödüldür. Bir toplumun sahip olduğu maddi ve manevi özelliklerinin kuşaklar oyunca aktarılmasında, topluma ait bir genel kültür oluşmasında önemi büyük olan edebiyatın insanlığa faydası olması açısından Edebiyat alanında da ödül verilmiştir.

Nobel Ödülü Alan İlk Türk Yazar

            1952 yılında İstanbul’da doğan Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk Türk yazar olmaya yazdığı başarılı eserlerle hak kazanmıştır. Aynı zamanda Nobel Ödülü’nü kazanan en genç kişilerden biri olmuştur. 23 yaşından sonra yazarlığa adım atan Orhan Pamuk yazdığı ‘Cevdet ve Oğulları’ eseriyle ödülü almasında  önemli  yer tuttuğu  İsveç Akademisi tarafından bildirilmiştir.

            Ödülü kazandığını öğrendikten sonra Orhan Pamuk çok mutlu olduğunu ve ödülü almaktan büyük onur duyduğunu ifade etmiştir. Orhan Pamuk, 1,4 milyon dolar para ödülünün ve altın madalyanın da sahibi olmuştur.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir