Mimar Sinan’In Ustalık Eseri Hangisidir?
Mimar Sinan

            1489 yılında Kayseri’ye bağlı Ağırnas Köyü’nde dünyaya geldi. Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde yaşamıştır. Aynı zamanda Kanuni, II. Selim ve III. Murat döneminde sarayın baş mimarı olarak görev almıştır. Yavuz döneminde Ocağa devşirme asker alımı sayesinde devşirme usulüyle orduya alındı. 1514 Çaldıran ile Mısır Seferine katılmıştır.  Bu seferlerden sonra Acemi Oğlanlar Ocağı’nda bulunan Mimar Sinan, Yeniçeri Ocağı’na alınmıştır. Sultan Süleyman döneminde Belgrad ve Rodos Seferlerinden sonra askeri başarı elde etmiş ve subay olmuştur. Aynı zamanda Mohaç Muharebesi, Viyana Kuşatması, Irak ve Bağdat Seferlerine katılmıştır. Bu seferlerden Irak Seferi Sinan’ın hayatında büyük değişiklikler yaratmıştır.  Van Gölü üzerinden geçecek olan üç adet gemiyi başarıyla tamamlaması üzerine kendisine Haseki unvanı verilmiştir.

            Saray baş mimarı Acem Ali’nin ölümü üzerine saray baş mimarı olmuştur. Henüz baş mimar olmadan önce Hürrem Sultan için İstanbul’da inşa ettiği Haseki Külliyesi, Halep’te yaptığı Hüsreviye Külliyesi ve Gebze’de yaptığı Çoban Mustafa Paşa Külliyesi ile dikkatler çekmiştir. Yaklaşık 50 yıl kadar Osmanlı Devleti’nde baş mimarlık yapan Mimar Sinan sayısız eser bırakmıştır. 81 tane cami, 55 medrese, 17 türbe, 51 mescit, 36 saray, 48 hamam inşa ettiği eserlerinden bazılarıdır.

Selimiye Camii

            II. Selim döneminde 1575 yılında inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği yapıtıdır. Osmanlı Devleti’nin, İstanbul’un fethine kadar, başkentliğini yapmış Edirne’de inşa edilen cami Klasik dönem Osmanlı mimarisinin en büyük yapıtlarındandır. Selimiye Camii, 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Caminin en önemli özelliklerinden biri de kubbesinin diğer cami kubbelerinden farklı olmasıdır. Böyle yapıtların bilinmesi gerektiği gerçeği değerlerin genel kültür ile toplumdan topluma aktarılarak korunmasını sağlamaktadır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir