Türk Sinemasının En Yakışıklısı Kimdir?
            1914 yılında beyazperdeye hızlı bir şekilde giriş yapan Türk sineması, kendisini karşılayan seyircinin ilk bakışta dikkatini çekmekten geri  kalsa dahi, zamanla bu açığı kapatarak popülerleşmeye ve zaman ayrılan bir aktivite haline gelmeye başlamıştı.

Jönlerin Devri

            Günümüz şartların da 70 milyon civarı, yıllık   kitleye ulaşan beyaz perde, ilk atılan yapı taşları ile bu ilginin üzerine koyarak devam etmektedir. Bu ilginin temelinde kuşkusuz ki Türk sinemasında jön olarak adlandırılan kişilerin de katkısı oldukça fazla idi. Her şekilden insanların hayat hikayelerinin anlatıldığı bu platformda, bir çok jön gelmiş geçmiş, kimileri ise geçmek kısmını atlayarak hafızalara  kazınmıştır. Bıyık bırakmanın ekolü haline gelen Kadir İnanır, gülümsemesi ile direk kalpleri isabet alan Kemal Sunal, aksiyon filmlerinin aranan yakışıklısı Cüneyt Arkın, saf aşık Ediz Hun, unutulmaz Hun kahramanı Kartal Tibet, buğulu bakışlarıyla Engin Çağlar, bebek yüzlü Aytaç Arman, Sadri alışık ve  daha niceleri… 

Sıyrılan  Bir Damat Ferit…

            Türk sinemasındaki önemi yadsınamaz derecede fazla olan  oyuncuların arasında bir tanesi vardı ki diğerlerinde bir tık daha öne çıkıyor,   bakanların  bir daha bakmasına neden oluyordu. Kuşkusuz ki bu adam uzun boyuyla paçalı pantolonu ve yeşil gözleriyle Tarık Akandan başkası değildi.1948 senesinde dünyaya gelen yakışıklı delikanlı 19 yaşında iken Ses dergisinin düzenlediği bir yarışmaya katılmasıyla yapımcıların dikkatini çekmiştir. Bu olayın ardından canım kardeşim, mavi boncuk, yol tatlı dillim gibi filmlerde yer almakla beraber asıl çıkışını 1975 yılı yapımı erten eğilmez filmi olan Hababam Sınıfı ile yapmıştır. Genel kültür kitaplarına adları yazılacak sanatçılardan bir tanesi de sinemanın Damat Ferit’idir.

            Şimdi ise yıl 2018. Tarık Akan  2 yıl önce vefat etse dahi ardında, hiçbir toprağın kapatamayacağı, 111 film, 3 dizi ve unutulmaz bir Damat Ferit bıraktı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir