Özel Okul Teşvik Başvurusu Ne Demektir?
Eğitime Teşvik

            Ülkemizde okullar özel okullar ve devlete bağlı okullar olmak üzere ikiye ayrılır. Aslında bunun iki farklı sektör olduğunu da söyleyebiliriz. Devlet okullarına öğrenciler hiçbir ödeme yapmadan kayıt olarak öğrenim görebilirler fakat özel okullara kaydolurken belirli bir ödeme yapmanız gerekir. Sonuçta ticari bir sektör ve her şeyin bir karşılığı var. Ne kadar bütçeniz varsa ona göre bir okul bulabilirsiniz çünkü günümüzde özel okullar hızla çoğalmakta ve büyümektedir.

Teşvik Nedir ve Kimler Başvurabilir?

            Eğer birilerine bir şeyler yaptırmak istiyorsanız hiç şüphesiz istenilen şeye karşınızdaki kişiyi teşvik etmeniz gerekir. İşte hayatımızın her alanında yeri ve önemi olan teşvik etmenin yeri eğitimde de önemlidir. Birkaç sene öncesinde yeni bir yasa ile devlet özel okula gitmek isteyen tüm öğrencilere destek verdi. Hatta teşvik bursu adı altında kayıt ücretlerinin bir bölümü ödedi. Rakamsal olarak örnek verecek olursam; eğer kayıt ücretiniz 10.000 TL ise devlet bunun yaklaşık 3.000 TL gibi bir bölümü öder. Öğrenciler özel okula kayıt yaptırırlar ve kayıt esnasında teşvik kredisi başvurusu yaparlar bu başvuruyu okullar kendi siteleri aracılığı ile yaparlar ve sadece bir kez alabilirler bu ödemeyi, diğer dönem ücretlerini belirlenen şekilde katkı olmadan kendileri ödemekle yükümlüdürler. 

Neden Özel Okula Teşvik?
            
            Eskiden devlet okulları ile özel okulların kültürel farkları çok fazlaydı. Günümüzde devletin de özel okulları desteklemesiyle bu fark neredeyse yok denilebilecek oranda azaldı. Durum böyle olunca da özellikle devlet de destek verince birçok aile özel okullara kayıt yaptırmaktalar. Çünkü özel okula giden çocukların dershaneye gitmesine gerek kalmıyor veya özel ders almasına gerek kalmıyor, tüm bunları okulu öğrenciye veriyor ayrıca bu okul devlete de vergi veriyor fakat devlet okulunda işler bu şekilde ilerlemiyor. Devlet hem okul yapıyor, hem ödeme yapıyor, okulun, öğrencilerin ve öğretmenlerin maaşını ve masraflarını karşılıyor. Hal böyle olunca da özel okulların kalkınmasını sağlamak için teşvik kredileri veriyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir