Su Ürünleri Kültür Balıkçılığı Kredisi Ne Demektir?
            Krediler zaman zaman tüccarın ya da halkın herhangi bir ihtiyacını karşılamak için ileriye dönük ödenmesi koşuluyla yapılan hizmettir. Su ürünleri yetiştiriciliği yapmak isteyenler için de bankalar böyle bir olanak sunmaktadır. Öncelikle su ürünleri kültür balıkçılığı neymiş buna bir bakalım.
 
Su Ürünleri Kültür Balıkçılığı Nedir?
 
            Okyanus, deniz, göl sularında gıda veya diğer amaçlar için su canlılarının yetiştirilmesi, okyanusların kapalı bölümlerinde, deniz sularının doldurulduğu tanklar ve göletlerde yapılan özel bir balıkçılık türüdür. Bu alanların yanında akarsuların, tatlı suların tecrit edilmiş alanlar oluşturularak da su ürünleri kültür balıkçılığı yapılır. Konu sadece balığı kapsamamakta balık yanında diğer su canlıları olan kabuklu deniz ürünleri, istiridye, karides ve deniz yosunu bu şekilde yetiştirilebilir.

            Kültür balıkçılığı doğa koşullarının zor olması, avlanmanın zorlanması, yanlış avlanma, kaçak avlanma sebeplerinden ötürü özel alanda deniz ürünlerinin yetiştirilmesi ihtiyacından doğmuştur. Hal böyle olunca özel alan, özel koşullar bu işi yapmak isteyenler için belli bir bütçe gerektirdiği su götürmez bir gerçektir. Bankalar bu ihtiyaçtan ötürü müşterilerine kredi verme seçeneklerini genişletmişlerdir.
 
Su Ürünleri Kültür Balıkçılığı Kredisi Nedir ve Krediyi Veren Bankalar ve Şartları
 
            Su ürünleri kültür balıkçılığı kredisi tam bu isimle Finansbank’ın sağladığı bir hizmettir. Banka bu kredi çeşidini kültür balıkçılığı yatırımları için gereken finans desteğini sağlamak amacıyla geliştirmiş olup konuyla ilgili üretme havuzları, gerekli araç gereçler, sabit makineler, aydınlatma ve ısıtma gibi masrafların tamamını kapsayacak şekilde geliştirilmiş bir kredi formülüdür. Banka yatırımın %85’ini karşılar, ipotek teminatlı kredilerde en fazla 120 ay vade imkânı sunar ve 6 ila 12 ayda ödemeli bir kredidir.
 
            Bu kredi hizmetini Şekerbank da “Su ürünleri kredisi” adı altında sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bankayla irtibata geçmekte fayda vardır. Bu krediye başvuracak kişilerin tamamlaması gereken evrakları ise çiftçilik belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi, tarım ve köy işleri bakanlığından alınacak izin belgesi, su ürünleri yetiştiriciliği belgesi, su ürünleri izin belgesi olup banka gerekli gördüğünde farklı bir belge de isteyebilir.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir