Kara Delik Hakkında Genel Bilgiler
Devasa büyüklükte ki ve bizden milyonlarca yıl uzaklıkta ki bir kozmik cisim olarak kabul edilen Kara Delik kavramının ilk ortaya çıkışı, 18. yüzyıl sonunda Newton’un evrensel çekim yasası ile olmuştur.

O dönemlerde asıl araştırılan ışık hızı ile ilgili konular olduğu için asıl kara delik kavramı 20. yüzyıl başlarında kabul görmüştür. Yıllar boyu araştırılan ve hakkında net bilgiler edinmek için uzun uğraşlar verilen kara delik, çoğu insanın hayal gücünü süslemiş ve hakkında birçok teori üretilmiştir. Peki, kara delik nedir ve nasıl oluşmuştur?

Kara Delik Nedir ve Nasıl oluşmuştur?

Kara delik uzayda ki belirli maddelerin tek bir noktaya toplanmasıyla oluşan müthiş güçlü ve kütlesel büyüklüğe sahip olan kozmik bir cisimdir. O kadar güçlüdür ki ışınımın bile kendisinden kaçmasına izin vermez. Bu yüzden de kara delik ışığa ve yansımaya izin vermez dolayısıyla karanlıktır. Çeşitli gözlem teknikleri ile sadece çevresinde sürüklenen oluşumların incelenme şansı olmuştur ve bu sayede kara deliğin yeri saptanabilir hale gelmiştir. Kara delik en kolay tabiri ile bir yıldızın ölmesi ile oluşur. Yıldızlar canlıdır, enerjilerini tükettikten sonra da farklı şekiller de ölürler. Devasa büyüklükte ki yıldızların ölümü sırasında ortaya çıkan müthiş enerji büyük bir patlamaya sebep olur. Bu patlamaya ’’süpernova’’ denir ve bir yok edici haline gelirler. Çevresinde ki yıldızları ve hatta gezegenleri yok edebilecek güçte ki bu patlamayla birlikte yıldızın kütlesi kendi içine çöker ve mutlak sıfıra ulaşır. Yıldızın kütle çekiminin olduğu yer simsiyah bir leke haline gelir. Bu lekeye yaklaşan ya da çevresinde olan her şey yutulur. Kara delik kendi yaydığı ışığı da içine çekip soğurduğu için de dışarıdan görülemez.

Kara Deliğin İçinde Ne Var?

Kara deliğin içinde ne olduğunu bilmek ya da kesin tahminlerde bulunmak pek mümkün değildir ve hala doğruluğu kanıtlanamamıştır. Kara deliğin içinde ne olduğunu bilmek için içine girmek gerekir ki kara delik hem kendi içinde hem de etrafı içinde bütün uzay zaman dengelerini altüst eden bir yapıdadır. Müthiş çekim güçleri sayesinde etrafında ki uzayı ve zamanı bükebilirler.  

Kara Delik ve Zaman Kavramı

Kara deliğin yoğun kütle çekim alanına girildiği an kara delik zaman kavramını bozmaya başlar. Astronomi dünyasında ki bilim adamları kara deliğe yaklaşan bir cismin geçirdiği 1 saniye dünyada 100 yıla eşit olabildiğini açıklamıştır.

Kara Deliğe Girerseniz Ne Olur?

Bu konuda iddia edilen binlerce kuram vardır ve hiçbiri kanıtlanmamıştır. Stephan Hawking kara deliğe giren bilginin sonsuza kadar yok olacağı fikrini ortaya atmışken bazı bilim insanları da bilginin yok olmayıp evrenin farklı noktalarına dağıldığını savunmuştur. Kara deliğe giren cismin başka bir paralel evrene geçtiği fikrini savunan, kara deliklerin paralel evren kapıları olduğunu düşünen bilim insanları da vardır. 

Kara Deliğin Fotoğraflanması

2000 yılından beri uğraşan ve kara deliğin fotoğrafının çekilmesi için devasa büyüklükte bir teleskoba ihtiyaç duyan bilim insanları, birçok teleskobu kara deliği görüntülemek için aynı noktaya tutmayı başardı. Veri alabilmek için de bu noktalarda ki hava şartlarının aynı durumda olmasını 2 yıl boyunca beklediler. Uzun uğraşlar sonucunda toplanan veriler bir algoritma ile yazılarak kara deliğin ilk fotoğrafı 10 Nisan 2019’da elde edildi.

e-sozler.net / Bilgi Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir