Karadelikler Ve Great Attractor Hakkında Genel Bilgiler
Kara Delikler hep merak konusu olmuştur? Karadelikler, Weber ölçeği ile görülebilen ve ölçülebilen oluşumlardır. Karadelikler, tam olarak gözlemlenemez ancak, ölçülebilir. Yüksek derecede çekim gücüne sahiptirler. Işık oluşumlarını dahi çekerek, uzayda hareket etmelerine izin vermezler. Astrofizikçiler ve bilim insanları tarafından kabul gören bu yapı, izafiyet teorisine dayanmaktadır.

Hacimleri çok küçük olmasına rağmen, sonsuz bir kütleye sahip oldukları düşünülmektedir. Herhangi bir nötron yıldızından, binlerce kat daha ağırdır. Zamanı ve uzayı bükecek çekim gücüne sahiptir. Karadelikler Ve Great Attractor konusu, bilim dünyasında en çok ilgi çeken konular arasında en başka yer alır.

Karadeliklerin Özellikleri Nelerdir?

Karadeliklerin gözlemlenememesi, çekim kuvvetlerinin çok yüksek oluşundan kaynaklanmaktadır. Uzayda bir cismi gözlemleyebilmek için, ışığının bizlere ulaşması gerekir fakat karadeliklerde çekim o kadar yüksektir ki, ışığını dahi içine hapsetmiştir. Çekim kuvvetleri bu yüzden sonsuz kabul edilmektedir.

Uzaydaki maddeleri yutarlar ve bu maddeleri yuttukça büyüme eğilimi gösterirler. Yıldızların ölümü sayesinde meydana geldikleri bilinmektedir. Büyük bir yapıya sahip olan yıldızlar, nötron yıldızlarına dönüşür ve ardından ölümün gerçekleşmesi ile karadelik adını alırlar.

Great Attractor Nedir?

Yakın tarihte keşfedilen ve bilim dünyasını sarsıcı bir etki yaratan Great Attractor, yıldızları ve gezegenleri büyük bir hızla uzaktaki bir bölgeye doğru çekmektedir. Normal bir karadelikten farklı olarak, sahip olduğumuz galaksi gibi binlercesini çekebilecek kuvvete sahiptir. Bilim dünyası, bu yüksek çekim kuvveti ve gücünden dolayı oluşuma “Büyük Çekici” yani Great Attractor adını vermiştir.

Güneş Sistemi içerisinde bulunan gezegenler, merkezdeki çekim gücüne doğru hızla ilerlemektedir. Bu hızlı ilerleyişi keşfeden bilim insanları, Büyük Çekici’ye ulaşmayı başarmıştır. Bir yıldız, kütle bakımından Güneş’ten daha az ise, ölümünden sonra, kara cüce denilen karadelik cinsine dönüşür. Karadeliklerin oluşumu ve Great Attractor konusu ile ilgili araştırmalarda her gün yeni bir keşif yapılmaktadır.
 
 e-sozler.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir