En güzel Genel Kültür Ders Kitabı Hangisidir?
En İyi Genel Kültür Ders Kitabı Hangisidir?

            Hayatınızın her aşamasında karşınıza bir sınav çıkmaktadır. Karşımıza çıkan bu sınavlarla başa çıkmanın en iyi yolu doğru bilgiye ulaşmaktır. Doğru ve en pratik bilgiyi de sağlam kaynaklardan öğrenebiliriz. Ulaştığımız bu sağlam kaynağında güvenilir ve güncel olması gerekir. Kendini yenileyen, güncel olmayan bir kaynaktan ders çalışmanız demek son değişiklikleri kaçırabileceğiniz anlamına gelir. Genel kültür sınavlarında 30 tane tarih, 18 tane coğrafya, 9 tane vatandaşlık bilgisi, 3 tane de güncel konular olmak üzere toplam 60 tane soru sorulmaktadır. Cevap vereceğiniz bu 60 soru size yaşamınızı şekillendirecek fırsatlar sunacaktır. Bu sebeple karşınızda duran 60 soru değil belki de sizin hayatınızdır.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

            Sınavlara hazırlandığınız ders kitabınızın güncel bilgiler içerip içermediğine bakılmalısınız. Güncel ve doğru bilgiden yoksun bir kitap size yani kazanımlar kazandıramaz. Kitabınızda renk uyumu mükemmel olmalıdır. Gözünüzü yorgunluğuna neden olan kitaplarla ders çalışmanın negatif etkiler ortaya çıkardığı bilimsel verilerle desteklenmiştir. Kitap içerisindeki baskı, tasarım ve renk uyumu çalıma ve anlama oranını etkileyen etmenlerdendir. Genel kültür ders kitabınızın konu dağılımları, içindeki soruların kalitesi ve dağılımı çok önemlidir. Konuların dağınık olması, soruların hatalı ve güncel olmaması sizi ders çalışma atmosferinden uzaklaştıracaktır. Bu olumsuz etkenlerden kurtulmanın en önemli adımı genel kültür ders kitabınızı seçerken bilimsel ve kaliteli yayınların seçilmesidir.

Konu Dağılımı Nasıl Olmalı?

            Genel kültür ders kitabınızda konu dağılımı güncel ve birbirini destekler nitelikte olmalıdır. Konular birbiri ile bağdaştırılarak öğrenmede kolaylık sağlanacağı için kitapta bu özellik aranmalı ve soru dağılımı ve soru kalitesinin özgünlüğüne dikkat edilmelidir. Ders kitabınızın içerisinde hafıza tekniklerine uygun zihin hartaları, hatırlatma veya özet bilgilere yer verilmelidir. Kitabınızda görsel hafızayı destekleyici resim, harita ve diğer materyaller bulunmalı ve güncel olmalıdır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir