Preveze Deniz Savaşı Bilgileri ve Önemi Nedir?
Savaşın Nedenleri Ve Gelişimi
  
            Osmanlı Devleti kuruluşundan beri hep kara kuvvetlerini güçlendirmek için çalışılırken, donanma kuvvetlerine gereken önem verilmemişti. Osmanlı donanmasının başına Hayrettin Paşanın geçmesiyle, donanma güçlenmeye başlamıştır. Donanmanın hızla güçlenmeye başlamasıyla Venediklilerden de birçok adanın alınması, Avrupalı Devletleri harekete geçirmiştir. Avrupalı devletler Venedik, İspanya, Malta, Portekiz birleşip papanın da desteği ile Osmanlıya karşı Haçlı ordusunu kurdu. Papanın Avrupalı devletlere destek vermesinin sebebi kendisinin Katolik olmasından dolayı, hem Müslümanları hem de Ortodoks Hıristiyanları egemenliği altına alma ve Müslümanların elinde bulunan ( Hıristiyanlarca da kutsal kabul edilen) Kudüs’ü geri alıp, itibarını artırma isteğidir.
   
            Osmanlı Devleti bu sırada Avusturya Macaristan’la mücadele halindeyken, Haçlılar durumdan faydalanıp Osmanlının toprağı olan Preveze kalesini kuşatmıştır, kuşatmayla da savaş başlamıştır. Uzun mücadeleler sonunda savaş Osmanlı Devletinin üstün başarısıyla sonuçlandırıldı. Bu dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman haberin gelmesiyle zaferi ülkenin dört bir yanına  ilan edip, şenliklerle kutlamıştır. Ayrıca üstün başarılarından dolayı da deniz kumandanlarının maaşlarına zam yapıldı.
   
Savaşın Sonuçları

 
            Akdeniz’in tamamı Osmanlı Devletinin egemenliğine girdi. Suriye’nin Mısır’ın güvenliği sağlanmış Mora ve Dalmaçya kıyılarındaki bazı topraklarda ele geçirildi. Osmanlı Devletinin  topraklarının genişlemesinin yanı sıra Venedik’ten yüklü miktarda savaş tazminatı alması ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. Devletin donanması yükselme dönemine kadar çok güçsüzken, yükselme döneminin sonuna kadar ise Akdeniz’in en güçlü donanması oldu. Bu başarıya katkısı olan dönemin diğer Türk denizcileri ise Turgut Reis, Salih Reis, Salih Reis, Hasan Reis, Seydi Ali Reis’tir.
   
Savaşın Önemi

 
            Bu savaşla Türk tarihinin en büyük deniz zaferi kazanılmıştır. Akdeniz topraklarının devlet sınırlarına katılmasıyla Osmanlı donanmasının levent askerlerinin kendilerine güvenleri artmış olup savaşlarda daha etkin bir rol oynamaya başlamışlardır. Kazanılan zaferin sayesinde denizlerimizin, hacı kafilelerimizin her yıl gittiği hac yolunun, ticaret ve seyahat yollarımızın güvenliği sağlanmış olup Kuzey Afrika’da ki Müslümanlarda koruma altına alınmıştır.
   
            Preveze Deniz Savaşıyla ilgili önemli bir genel kültür bilgisi olarak da 28 Eylül gününün Türk denizciliğinin başlangıcı sayılmakta olduğunu, günümüzde de her yıl kutlanmakta olduğunu belirtebiliriz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir