Cep Herkülü Kimdir ve Nerelidir?
            Spor tarihinde yaşanılan bazı önemli anlar ve yaşayan bazı önemli kişiler ülkelerin ve spor tarihinin gurur kaynağı olduğu ve genel kültür açısından da önemli bir olgu oluşturduğu için ayrı bir önem taşımaktadır. Cep Herkülü adıyla bilinen ve olimpiyatlarda Türkiye’yi halter branşında temsil eden Naim Süleymanoğlu spor tarihindeki önemli figürlerden birisidir.

Naim Süleymanoğlu ve Hayatı

            23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde doğan Naim Süleymanoğlu aslen bir Bulgar Türküdür. Henüz 9 yaşında iken halter sporuna başlayan Cep Herkülü 15 yaşında iken Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda Bulgaristan adına iki altın madalya kazandı. Tam 46 kez dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu ilk rekorunu henüz 16 yaşında iken kırmıştır. Naim Süleymanoğlu 1986 yılında Bulgaristan’da yaşayan Türklere yapılan baskılardan ötürü Avustralya’nın Melbourne kentinde düzenlenen Dünya Halter Şampiyonasında Türk Büyükelçiliğine sığınarak Türkiye’ye iltica etmiştir. Türkiye Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye adına yarışması için Bulgar Hükümeti’ne ciddi bir tazminat ödemiştir.  Daha sonra Türkiye adına olimpiyat oyunlarına ve yarışmalara katılan Naim Süleymanoğlu Türkiye adına 1988 Seul, 1992 Barselona ve 1996 Atlanta Olimpiyat oyunlarına katılarak birçok madalya kazanmış ve rekora imza atmıştır. Naim Süleymanoğlu Türkiye’nin olimpiyat oyunlarında olan başarısının artmasında büyük bir rol oynamıştır. 1988 yılında kaldırdığı 342,5 kiloluk ağırlık rekoru hala olimpiyat tarihindeki en önemli rekorlardan biri olarak anılmaktadır. 
Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da 50 yaşında iken hayatını kaybetmiştir. 

Cep Herkülü Olarak Anılması

            Küçük yaşlardan itibaren kaldırdığı ağırlıklar nedeni ile boyunun uzaması durmuş fakat güçlü yapısı nedeni ile de Naim Süleymanoğlu mitolojilerde güç öğesiyle özdeşleşmiş Herkül adıyla anılmaya başlanmıştır. 147 cm boyunda olan Naim Süleymanoğlu vücudunun üç katını kaldırabilen ender haltercilerdendir ve otoritelerce spor tarihinin en başarılı atletlerinden biri olarak anılmaktadır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir