Refleks Ne Demektir?
Refleks

            Refleks denildiğinde akla gelen ilk tanım, düşünmeden gerçekleştirilen, omuriliğin uyarılması sonucunda oluşan, ani ve kısa tepki anlamındadır. Refleksi hareket anlamında olduğu gibi, salgı biçimde de gerçekleşebilir. Küçük bir örnek verilecek olursa, limon denildiğinde otomatik olarak ağzın sulanması, diz kapağına baskı uygulandığında, insandan herhangi bir müdahale olmadan dizin yukarıya kalkması gibi örnekler verilebilir. Refleksler, bedenimizdeki merkezi sinir sistemi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Refleks, aynı zamanda  nöro-fizyolojik süreçler içermekle birlikte bu konuda önemli bilgiler vermektedir.

Refleks kavramı19. Yüzyıla dayanmaktadır

            Ünlü Fransız filozof Descartes’e kadar dayanan bu kavram, fizjoloji tarafından bilgilerine erişilmiş olup, geliştirilmiştir. Ardından 20. yüzyılda ünlü Rus fizyolog, İvan Pavlov tarafından gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde, günümüzdeki bilimsel kavramı yakalamıştır. Yani, bu sayede bilimsel açıdan düşünüldüğünde refleks, canlı ile dış dünya arasındaki karmaşık olarak adlandırılan ilkeleri benimsemektedir.

Çeşitli Refleks Ayrımları

            Refleksler, genel kültür açısından bakıldığında, kendi içerisinde birçok alana ayrılmışlardır. İlk olarak söylenmesi gereken refleks çeşidi, doğuştan gelen reflekslerdir. Bu refleksler, adından da anlaşılacağı üzere, herhangi bir dış etken olmaksızın gerçekleşen, doğuştan insanda olan bir durumdur. Bu durum, insan ömrü boyunca devam etmekle birlikte, genler dolayısıyla da nesilden nesle aktarılmaktadır. Doğuştan gelen refleksler genellikle herkeste bulunur. Örnek verilecek olursa eğer, göze bir cismin geldiğini hissedildiğinde ani olarak gözün kendini korumaya alıp kapanması, bir insanın eline iğne batırıldığında, buna sebep olan acıdan kaynaklı bir anda elinin geri çekilmesi, yeni doğmuş bebeğin, hiçbir öğreti ya da söylenme olmadan annesini emmeye başlaması gibi reflekslerden söz edilebilir.
İkinci olarak da, insana sonradan gelen refleksler vardır. Bu refleks türü, doğuştan gelen refleksten ayrı olarak herkeste bulunmayıp, nadir insanlarda görülür. Bu tür de, refleksin beyin aracılığı ile öğretilmesi söz konusudur. Bu öğretiler, bisiklet sürebilmek, herhangi bir spor dalında uğraş göstermek, bir müzik esnasında dans edebilmek, okuma yazma öğrenebilmek, ip atlamak gibi refleksler, beyin aracılığı ile sonradan öğrenilmektedir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir