Bebeklere Neden Pekmez Verilmemeli?
 Dünyaya gelmek bebekler için korkutucu olabilir. İlk başlarda onlara bakmak ve beslemek için orada olduğunuzu bilmiyorlar. Yalnız kendilerini ne zaman güvenli ve rahat hissettiklerini biliyorlar. Bununla beraber doğumdan itibaren yorgun ve aç olduklarının sinyallerini sizinle iletime geçerek kurabilirler. Bebeklerin beslenme konusunda ilk 6 ay çok önemlidir. Pekmez şekerli olduğu için bebeklere kesinlikle verilmemelidir.

 Pekmez şeker üretim sürecinde yan ürün olarak oluşan tatlandırıcıdır. İlk önce şeker kamışı ya da şeker pancarı ezilir ve suyu çıkarılır. Meyve suyu daha sonrasında çıkarılan kristalleri oluşturmak üzere kaynatılmaktadır. Pekmez şeker meyve suyundan çıkarıldıktan sonra kalan kahverengi şuruptur. Bu işlem birkaç kez tekrarlanarak pekmez üretilir.

 Bebekler 6 aylık olana kadar sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bebeklerin alması gereken tüm ihtiyacı anne sütü ile alabilirler. Ancak 6 ay sonra anne sütü yeterli gelmediği için ek gıdaya geçilmelidir. Ek gıdaları seçerken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü alerji riski olmayan ve hazmedebileceği yiyecekler ile beslenmelidir. Meyve suları, meyve ve sebze püreleri buna uygundur. 8. Aydan sonra ise sebze çorbaları verilmektedir. Fakat 6 aydan önce verilmemesi gereken besinlerde vardır. Bunların başında pekmez gelir.

Bebeklere Altıncı Aydan Önce Pekmez Verilmemelidir

 Sağlık uzmanları ve emzirme uzmanları anne sütü dışında herhangi bir ek gıda vermeden önce 6 aylık olması bekleme konusunda hemfikirdir. Bebeklere 6 aydan önce pekmez verilmemelidir. Çünkü sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bebeklerin sindirim sistemleri tam olarak gelişmediği için bağırsaklarında sorun çıkarabilir. Bunun yanı sıra anne sütü alan bir bebeğe tatlı olan bir besinin verilmesi anne sütünü bırakmasına neden olabilir. Bu nedenden dolayı 6. Aydan önce pekmez verilmesi doğru değildir.

 İnsanlar pekmezin bir sıkıntı yaratmayacağını düşünebilir. Fakat eğer bebek 6 aydan küçükçe sindirim sistemini zorlayarak bebeğe zarar verebilir. Özellikle anneler emziğe pekmez ya da bal sürerek emziğe alıştırmaktadır. Bu bebeğe zarardan başka bir şey vermemektedir. Bu sebeple pekmezin her yaşta yararlı olduğu düşünülmemelidir. Altıncı ve yedinci aydan sonra doktor kontrolünde pekmez verilebilir. 6 aydan sonra bebeğe verilen pekmezin bebeğe büyük faydası vardır.

Pekmezin 6 Aydan Sonra Bebeğe Faydaları

 Demir alyuvarların bakımı için büyük önem taşımaktadır. Eğer demir yetersizliği var ise kansızlığa neden olmaktadır. Pekmez demir açısından zengindir ve kan yapar. Pekmezi bebeklere sade veya istenilen şekilde verilebilir. Ayrıca pekmezin alerji riski minimum olduğu için 6 aydan sonra bebeğe zararı dokunmaz. Bu pratik bilgiler ile bebeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Pekmez Bebeklere Nasıl Verilmeli

 Pekmez demir içeriği ile oldukça zengindir. Pekmez türleri arasında yer alan keçiboynuzu ve dut pekmezi 6 aydan sonra beslenmesine eklenmelidir. Bebeklere pekmez verilirken dikkat edilmesi gereken husus süt ile birlikte verilmemesi gerektiğidir. Süt ile verildiğinde vücut tarafından emilmemektedir. C vitamini içeren meyve suyu ile verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir