Nebula Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?
             Bir yıldızdan meydana gelen ve uzayda geniş alanlara yayılmış olan gaz, toz ve özellikle iyonize gazlardan oluşan toz bulutlarıdır. Yüzyıllardır değişen Nebula Nedir sorusunun cevabı günümüzde ve geçmişte farklıydı eskiden çok büyük gök cisimlerine verilen bir isimken astronominin gelişmesiyle günümüzdeki tanımını aldı.

            En basit tanımıyla Nebulalar galaksini temel bileşenleri olan uzaydaki gaz bulutlarıdır. Nebulalar oluştukları gazların yaydığı ışık sebebiyle dünyadan görülebilme olanağına sahiptir. Görüntüsü uzayda bulutsu bir renk cümbüşü olan Nebulalar aslında önceki yaşamlarında birer yıldızlardı.
 
Nebulanın Oluşumu

             Sırasıyla ömrünü tamamlamış olan Yıldızlar Beyaz Cüce-Nötron Yıldızı veya Karadelik olur. Bir yıldızdan bir Karadelik oluşma ihtimali 1000/1 olup oluştuğunda etrafındaki her şeyi çekmesinden dolayı Nebula oluşmaz aksine Nötron yıldızının ise madde yoğunluğu çok fazla olup etrafındakileri çekmediği için Nebulalara etkisi yoktur.

             Nebula bu son oluşumdan önce oluşan ’’Süper Dev’ ‘in yaydığı 100.000.000 derecelik ısının etkisiyle, yayılan gazlarla ortaya çıkar. Bu gaz püskürtmesiyle etrafa dağılan gazlar zamanla birleşerek bir gaz bulutu oluştururlar. Bu gazların sıcaklığı 15.000 derecedir. Bu esnada çevredeki basınç ve gazların etkisi yeni yıldızların ilk temelleri olurlar. Bu yeni yıldızlar ana yıldız kadar olmasa da gaz püskürtmeye devam ederler.
 
             Nebula’nın tek oluşum şekli bu değildir, yıldızlar Süpernova geçirerek patlamasıyla çevrelerine yavaş yavaş gaz salmaya başlarlar bu esnada bu gazlar reaksiyona girerek etraftaki gaz çeşitliliğini arttırırlar ve bunun sonucunda Nebula oluşur. Bu oluşum incelenerek Nebulaların gezegen olmadığına karar verilebilmektedir sebebi ise gezegenimsi bulutların simetrik bir şekilde olmasıdır.
 
Oluşma Esnası

             Süpernova patlamasıyla oluşan Nebulalar, anlık bir olay olmayıp dünya üzerinden çıplak gözler ayırt edilebilmektedir. İzlemeye değer olan bu olaylar birer gün arayla gökyüzüne bakıldığında rahatlıkla fark edilebilmektedir. Dünyada ilk Süpernova Çin’de ’Antik Çağda’ görüldüğü varsayılmaktadır, en son görülen Süpernova olayı ise 1987 yılındadır. Nebulalarda sahip oldukları renkler ile yıldızlardan ayırt edilebilinmektedir.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir