Kuyruklu Yıldızlar Hakkında Bilgiler
            Tarih boyunca pek çok felakete sebep olduğuna inanılan kuyruklu yıldızların aslında yıldız olmadığını biliyor muydunuz? Kuyruklu yıldızlar buz ve evrenin oluşumu sırasında gezegenlerde yoğunlaşamamış kozmik toz karışımından oluşurlar. Kuyruklu yıldızlar ya da diğer adıyla buzlu çamur topu Güneş’e yakın olmadığında çıplak gözle görülemez.

            Kuyruklu yıldızlar Güneş’e yaklaştıklarında içeriğindeki buz ve kozmik tozlar buharlaşmaya başlar bu da bizlerin çok hoşuna giden, alev alev yanan kuyruğun oluşmasına sebep olur. Güneş yakınından yaklaşık 500 geçiş sonra buz ve gazların tamamını yitirerek asteroit benzeri bir görünüm kazanırlar. Dünya’ya yakın asteroitlerin çoğunun ölü kuyruklu yıldızlar olma olasılığı yüksektir.
 
Kuyruklu Yıldızın Bölümleri
 
Kuyruklu yıldızlar nüve, koma, hidrojen bulutu, toz kuyruğu ve iyon kuyruğu olmak üzere beş bölümden oluşur. Bunlardan;
 
Nüve: Çekirdek, donmuş gazlar ve diğer katı cisimlerden oluşur.
 
Koma: Güneş’in etkisiyle çekirdekten buharlaşan nötr gazlardan oluşan yoğun bir buluttur.
 
Hidrojen bulutu: Büyüklüğü milyarlarca kilometreye ulaşan ancak oldukça seyrek bir nötr hidrojen zarfıdır.
 
Toz kuyruğu: Çekirdekten buharlaşan gazlarla toz partiküllerinden oluşan dumandır.
 
İyon kuyruğu: Oldukça uzun olan iyonize olmuş gazlardan oluşan plazma uzantısıdır.
 
Kuyruklu Yıldızların Felaketlerle İlişkisi
 
            Kuyruklu Yıldızlar Hakkında pek çok efsane ileri sürülmüştür. Bu efsaneler genellikle felaket odaklıdır. Bunlardan en meşhurları kara ölüm-veba ve deprem tehdididir. İnanışa göre bir kuyruklu yıldız Dünya’nın yakınından geçtiğinde üzerindeki bakterileri ve virüsleri buharlaşarak kopan maddeler aracılığıyla Dünya’ya iletmektedir. Pek çok ülkeyi etkisi altına alan büyük veba salgınının, salgından önce Dünya’nın yakınından geçen bir kuyruklu yıldızla ilişkisi olduğu düşünülüyor.
 
            Benzer şekilde 1908 yılında Sibirya’nın Tunguska bölgesinde, Fergana ve tarihin üçüncü büyük depremi olarak kayda geçen Antioch depremlerinde, depreme ve beraberindeki felaketlere sebep olarak kuyruklu yıldız gösteriliyor. Hakkındaki pek çok dedikoduya rağmen kuyruklu yıldızlar tüm güzelliğiyle semalarımızı süslemeye devam ediyor.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir