Neptün Gezegeni ve Özellikleri Nelerdir?
            Güneş Sistemi gezegenler, uydular, yıldızlar ve meteorlardan oluşmaktadır. Bir gezegen olan Dünyamız da güneş sistemine dâhildir ve toplam 8 gezegen bulunmaktadır. Güneş sistemine en yakın gezegenden en uzak gezegene doğru sırasıyla: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür. En küçük gezegen olan Plüton ise küçüklüğünden dolayı cüce gezegen ismiyle adlandırılmaktadır ve araştırmacılar tarafından gezegenler sınıfından çıkarılmıştır. Jüpiter 12, Satürn 10, Uranüs 6, Neptün ve Mars 2 ve Dünya ise 1 uyduya sahiptir. Dünya’nın uydusu Ay’dır.
 
 Neptün Gezegeni Ve Özellikleri
 
            Güneş Sistemi’nin 8. gezegeni Neptün\’dür. Bu gezegen Neptün ismini Yunan mitolojisinde bir deniz tanrısı olan Naptunus’ dan (Poseidon) almıştır. Galle tarafından 1846 yılında keşfedilmiştir. Neptün gezegeninin Güneş\’e olan uzaklığı dört buçuk milyar kilometredir. Güneş\’e ve Dünya\’ya çok uzak olduğu için hakkında araştırmalar yapmak zordur ancak çok kesin olmamakla birlikte buz kütlesinden meydana geldiği söylenebilir. Mavi bir gezegen olan Neptün\’ün rengi yapısındaki metandan kaynaklanmaktadır.
 
             Güneş ışığı Neptün\’e 8 saatte ulaşırken bu süre Dünya için 8, 5 dakikadır. 165 Dünya yılı bir Neptün yılına denk gelmektedir. Bir mevsim Neptün\’de 40 yıl sürmektedir. Neptün ile Dünya arasındaki mesafe oldukça uzaktır. Saniyede 19 kilometre ile gidebilen bir uzay aracının Neptün\’e ulaşması 12 seneyi almaktadır.
 
             Neptün\’ün bir diğer özelliği şiddetli rüzgârlar ile anılmasıdır. Bu rüzgârların hızı saatte 2400 kilometreye kadar ulaşabilmektedir. Neptün\’ün sıcaklığı -225 derece kadardır. Dünyada bilinen en düşük sıcaklık ise kutuplarda ölçülmüş olan -93,2 derecedir.
 
             Neptün\’ün halkaları bulunmaktadır. 11 uyduya sahip olan Neptün\’ün en bilinen uydusu Triton\’dur. Bu uydu Neptün\’ün uyduları arasında en büyüğüdür ve diğer uydulara göre farklı yöne doğru dönmektedir. Despina, Galateia, Larissa, Naiad, Proteus, Nereid ise Neptün\’ün bilinen diğer uydularındandır. Neptün ve diğer Güneş Sistemi gezegenleri hakkında araştırma ve çalışmalar devam etmektedir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir