Norm Ne Demektir?
Norm, kural demektir. Bir konuda yerleşmiş olan ve herkes tarafından bilinip, uygulanması gereken durumdur. Örneğin bir okulda bir sürü öğrenci bulunur ve bu öğrenciler bir topluluktur. Bu topluluğun okulda uyması gereken, idare tarafından konulmuş kurallar vardır. Ve bu öğrenci topluluğu bu kurallara uymak zorundadır. Aksi takdirde okul yönetimi tarafından disiplin cezası alma durumuyla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Norm Kavramı Nerelerde Kullanılır?

            Norm kavramını birçok alanda kullanmamız mümkündür. Örneğin hukuk alanında norm, yasalardır. Felsefe ve sosyoloji alanında norm, toplumda uyulması gereken kurallardır. Matematik ve geometri alanında norm ise bir vektörün uzunluğudur. Yani kısaca, normun her alanda farklı bir tanımı vardır. Bu alanları teker teker inceleyerek genel kültür alanında kendimize katkıda bulunmuş oluruz. 

Normlara Örnekler

            Normlar aslında bizlere küçüklüğümüzden yani ailemizin verdiği eğitimden kalan, doğru ya da yanlışlığı sorgulanmayan şeylerdir. Örneğin, evimizden dışarı çıkacağımız zaman elbiselerimizin temiz olması ve yemek yerken çatal ve bıçak kullanmamız bize ailemizin çok küçükken verdiği eğitimden kaynaklanır. İslam kültürü ve Müslümanlıkla ilgili örnek verirsek, erkek çocuklarının sünnet edilmesi dinimiz gereği bizlere dayatılan, erkek çocuklarını belirli yaşlar arasında sünnet ettirmemiz gerektiğidir. 

            Yukarıdaki örneklerden gidersek, örf ve adetlerimiz bizim normlarımızı oluşturmaktadır. Çok geçmişten gelen ve artık bizlerde yerleşmiş olan kurallardır. Bu örf ve adet kuralları yazılı kurallar değildir ancak günlük hayatımızda hepimiz bu kurallara farkında olmadan da olsa uymak durumundayız. 

            Türklerin örf ve adetleri Orta Asya kültürü ve İslam kültürüne dayanmaktadır. Özellikle İslam, Müslümanlığı benimseyenlerin üzerinde çok büyük etkiye sahiptir. 

            İşte bu hem genlerimize yerleşen örf ve adetlerimiz ve ailemizin bizlere aşıladığı normlar, aslında bizim sahip olduğumuz değerlerimizi oluşturmaktadır. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir