Güneş Fırtınası Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?
            Güneş fırtınası ya da diğer adıyla solar fırtına, Güneş’te ortaya çıkan füzyon sonucunda kızıl ve kırmızımsı renkte bir alev oluşturmakta ve bu alev de ortalama 15 – 20 bin km yükselerek güneş fırtınasını meydana getirmektedir. Yani Güneş Fırtınası Nedir sorusunun bir diğer karşılığı da güneşte meydana gelen patlamalar sonucu enerjisi yoğun parçaların dünyaya isabet etmesidir.

             Aynı zamanda güneş fişekleri olarak da tanımlanan bu olay Güneşin yüzeyinde ya da merkezinde meydana gelmektedir. Bu olay ve patlamalar sonucu bir enerji açığa çıkmakta ve bu enerji de uzay boşluğuna yayılmaktadır. Kutupların gökyüzünde görülen ve kutup ışıkları olarak isimlendirilen parlak ışıkların sebebi ise bu parçacıklardır.
 
Güneş Fırtınalarının Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?
 
            Güneş Fırtınaları, ilk başlarda herhangi bir soruna yol açmazlar, zararsızdırlar. Fakat daha sonra bu patlamalar, uydu yayınlarını etkileyebilir, GPS sistemlerinin yanlış okumalar yapmasına neden olabilir, gezegeni çevreleyen manyetik alanlarda dengesizlik yaratabilirler. Geçmiş yıllarda elektrik güç şebekelerinin kapanmasına neden oldukları bilinmektedir. 1859 yılında Avrupa ve Kuzey Amerika’da çıkan orman yangınları güneş fırtınalarının en büyük zarar verici olaylar olarak tarihe geçmiştir.

             Ayrıca 1994 tarihinde de güneş fırtınası yüzünden Kanada haberleşme uydusu arızalanmış ve ülkenin birçok yerinde elektrikler birkaç saat kesilmiştir. Bu derece büyük zararların, yıkımların en aza indirilebilmesi ya da engellenmesi için dünyanın çeşitli yerlerindeki kuruluşlar güneşin faaliyetlerini, dünyanın manyetik alanındaki değişimlerini büyük bir titizlikle inceliyorlar.
 
            Güneş fırtınaları sırasında atmosferdeki radyasyon seviyesinin arttığı tespit edilmiştir. Bu durum ise, kutupların üzerinden geçmek durumunda kalan uçaklar için oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bu durum aynı zamanda uzay istasyonundaki astronotlar içinde tehlike oluşturmaktadır. Bazı hayvanlar dünyanın manyetik alanındaki değişikliklerinden yönlerini bulabildikleri için manyetik alandaki yaşanan değişiklikler hayvanları da olumsuz etkilemektedir.
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir