Kıyımıza En Yakın Ada Hangisidir?
            Midilli Adası, kıyılarımıza en yakın ada olması sebebiyle Türklerin de uğrak turistik noktalarından birisi haline gelmiştir. Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası konumunda olan Midilli Adası’nın orijinal dilindeki adı Lesvos’dur. İsmini tarihi kahraman Lapithos’un oğlu Levlos’dan aldığı rivayet edilen Midilli Adası, doğal güzelliği ve sık ormanlarıyla tarih boyunca çeşitli milletlerin ilgi odağı olmuştur. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine komşu olan Midilli Adası, Ayvalık’ta bulunan ve Şeytan Sofrası adı verilen tepeden izlenilebilir.

Adanın Siyasi Tarihi

            Akdeniz’in içinde çok önemli bir noktada bulunan Midilli Adası, gerek stratejik, gerekse doğal güzellikleri açısından her dönem çeşitli kültürleri ve devletlerin gözdesi haline gelmiştir. Bizans Dönemi’nde Araplar, Katalanlar ve Venediklilerin ilgisine maruz kalan ada da 1462- 1912 yılları arasını Osmanlılar hüküm sürmüştür

Midilli Adasının Doğal ve Kültürel Güzellikleri 

            Ayvalık’tan feribotla gidilebilecek kadar yakın olan komşu ada Midilli, Akdeniz ikliminin tüm güzelliklerini bünyesinde taşımakta. Adanın çok büyük bir alanını kaplayan zeytin ağaçları Midilli Adası’na mutfak kültürü ve turizm  açısından büyük katkı sağlıyor. Doğal güzelliğine zeytin ağaçlarının yaptığı katkının yanı sıra içinde barındırdığı koyları ve suyunun oldukça temiz olması sayesinde her yıl hatırı sayılı miktarda turistin akın ettiği Midilli Adası, gelirinin çok büyük bir kısmını turizmden elde etmektedir.

            Turizmin ve zeytin yetiştiriciliğinin ekonomiyi sırtladığı adada, mutfak kültürü de Akdeniz mutfağının tüm güzelliklerini içinde barındırıyor. Doğal zeytinyağının yemeklerde başrolde olduğu ada mutfağı ayrıca oldukça çeşitli deniz ürünleriyle çeşitleniyor. Kalamar, karides, balık çeşitlerinin yaygın olduğu bunlarla birlikte Yunan mutfağında oldukça büyük yer kaplayan mezeleriyle Midilli adası, kültürel turizmde önde geliyor. Tüm bunların yanında bitki örtüsü, mevsim geçişlerini ele aldığımızda Akdeniz ikliminin öne çıkarttığı çeşitliliği üzerinde taşımakta.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir