Donmuş Bal Nasıl Eritilir?

            Bal, vücut için çok değerli olan aminoasit, enzim ve mineral açısından çok zengin olan bir besin kaynağıdır. Çiçeklerde bulunan nektar olarak bilinen tatlı bir sıvının arının çiçeğe konup o nektarı alıp vücudunda enzimler salgılayarak nektarı bal haline getirir ve kovana gidip içindeki peteklere balı boşaltır. Balın birçok çeşidi vardır. Kara kovan balı, çiçek balı, petek balı, süzme bal vb. Gerçek balla sahte bal renginden, kokusundan, tadından anlaşılmaz, ancak laboratuvar sonuçlarına göre anlaşılabilir.

Bal Neden Donar?

            Öncelikle balın donmasının kalitesizlik ya da sahte bal oluşuyla alakası yoktur. Balın donması gayet normaldir. İlk başta sıvı olan bal dibinden başlayarak kavanozun üst kısmına doğru katılaştığı bir süreçtir. Donma genellikle doğal balda daha çok çiçek ballarında görülür. Donma zamanla ve ortam şartlarına bağlı olarak olur. Doğal olmayan sahte ballar, içerisine şeker şurubu katılmış ballar donmaz. Donmayı önlemek için bal oda sıcaklığında, güneş görmeyen yerde mümkünse dolapta ya da kilerde saklamak uygundur.

Donmuş Bal Nasıl Eritilir?

            Evinde donmuş bal bulunan  herkesin aklından şu sorunun geçtiğini görür gibiyim. Donmuş bal nasıl eritilir? Donmuş bal en iyi sıcak suyun içinde çözülür. Bal geniş yayvan bir kaseye alınır. Bir cezveye su konulur ve altı yakılır. Kaseyi cezvenin üzerine koyup beklenir. Su kaseye değmemelidir. Kısa zamanda balın çözüldüğü görülecektir ve bu sırada yavaş yavaş karıştırılmalıdır. Ama bu sıcaklığın etkisiyle bakın içerisinde bulunan enzimler, aminoasitler, vitaminler ve minerallerde bozulmalar gerçekleşebilir hatta yok edebilir. Bu yüzden suyun sıcaklığının 40 dereceyi geçmemesi önerilir.

            Yüksek sıcaklıklarda su kullanılırsa balda zehirli maddeler ortaya çıkabilir. Doktorların bu sorun karşısındaki çözümü ise;’ Balı sıcak suyla çözmeyiniz. Doğal bal donar ve eritmeden o şekilde tüketilmesi gerekir.’ demişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir