Winrarla Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

            Her kesimden insanın kullandığı internette birçok kötü amaçlı kullanıcı kişisel bilgilerimize ulaşmak için çeşitli yollar denemektedir. Kendiniz dışında belli kişilerle paylaşmak istediğimiz dosya, fotoğraf, yazı vb. işleri gönderme sırasında neredeyse bilgisayar sahibi herkes tarafından kullanılan ve kullanımı oldukça kolay olan ” Winrar ” isimli program dosya boyutlarımızı küçülttüğü gibi şifreleme imkanı da tanımaktadır.

Dosya sıkıştırma  Nasıl Yapılır?
            
            Winrar programının kullanımında öncelikle şifrelemek istediğiniz dosyanın hazır olduğundan ve üzerinde bir değişiklik yapmayacağınızdan emin olmanız gerekmektedir. Daha sonra dosya üzerine mouse ile sağ tıklayarak arşive ekle dediğimiz anda, dosyamızı sıkıştırmış ve boyutunu küçültmüş oluruz. Bu sayede sıkıştırılan dosyaları göndermemiz daha hızlı olacağı gibi alan kişi için de kolaylık sağlayacaktır.

Winrarla Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?
            
            Dosyamızı sıkıştırmak için arşive ekle seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencerede sağ en altta ”Tamam” , ”İptal” ve ”Yardım” tuşlarının üzerinde yer alan Parola Seç tuşuna tıklamanız gerekmektedir. Bu tuşa tıkladığınızda ise açılacak pencere size belirlemek istediğiniz şifreyi soracak ve alt satırında aynı şifreyi tekrar yazmanızı isteyecektir. Şifre ilk ve ikinci kutucuğa girdikten sonra tamam tuşuna tıklamanız yeterli olacaktır.
Bu işlemden sonra artık Winrar dosyanızı açmak isteyen kişilerin şifreyi bilmesi gerekecektir.

Winrarla dosya şifreleme tamamen koruma sağlar mı?
            
            Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha çok veri internete aktarılmaktadır. Enformasyonun çok önemli olduğu bu dönemde kişisel bilgilerimizi saklamak veya bu verileri güvenle göndermek neredeyse imkansız hale gelmiştir. Nasıl yapıldığını dahi anlayamadığınız yöntemlerle bilgileriniz çalınabilmektedir. Bilgilerinizi bir kutu olarak düşünürseniz Winrar dosya şifreleme ile birlikte bu kutunun üzerine bir kutu daha eklemiş olursunuz. Bu sayede bilgilerinizin çalınmaması, istemediğiniz insanlar tarafından görülmemesi için bir önlem daha almış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir