Üzümlü Kek

            Üzümlü kek yapmak için öncelikle malzemeleri hazırlamak gereklidir:

3 adet yumurta 
1,5 su bardağı toz şeker
1 su bardağı yoğurt
1 su bardağı sıvı yağ
2 paket hamur kabartma tozu
2 paket vanilya
3 su bardağı un
Kuru üzüm (1 avuç kadar)

            Oda sıcaklığında olan yumurtalar iyice çırpılır. Daha sonra toz şeker yavaş yavaş ilave edilir ve malzemeler iyice karışıncaya kadar yüksek devirde çırpılır. Oda sıcaklığında olan 1 bardak yoğurt ile 1 bardak sıvı yağ sırayla eklenir ve çırpılır. Kek, kurabiye, börek gibi hamur işlerinde fındık yağı lezzet bakımından tercih edilebilir. Bulunmadığı durumlarda ay çiçek yağı da kullanabilirsiniz. Bütün malzemeler özlü bir karışım oluncaya kadar çırpılmalıdır. Bir başka kapta elenmiş un, hamur kabartma tozu ve vanilya karıştırılır.

            Unlu karışım 1 veya 2 kaşıklık bölümü kapta kalacak şekilde azar azar sıvı malzemelere ilave edilir ve aynı zamanda da çırpılır. Hamur iyice kıvama gelinceye kadar çırpılır. Öte yandan 1 avuç kadar kuru üzümün sapları ayrılır ve bir süzgeçte güzelce yıkanır. Islak üzümler kalan unlu karışıma ilave edilir ve unlanması sağlanır; unlanan üzümler hamura ilave edilir. Bu aşamadan sonra karışım spatula ile yavaş yavaş karıştırılmalıdır. Fırın 150 derece sıcaklığa ayarlanır.

            Kek kalıbı önce yağlanır sonra üzerine un serpiştirilir. Kek kalıbını kolayca yağlamak için bir miktar sıvı yağ dökülür ve kağıt peçete veya havlu kağıt ile kalıbın her tarafına yayılır. Kek hamuru kalıba dökülür ve fırına verilir. Üzümlü kekin pişmesi yaklaşık 30 veya 40 dakika sürecektir. Hamurun üzeri kabuklaşıp renk değiştirmeye başlayana kadar fırının kapağı açılmamalıdır.

            Sonrasında kekin pişip pişmediğini kontrol etmek için arada açılarak keke kürdan batırılır; kürdanın etrafına herhangi bir hamur bulaşmıyorsa kek pişmiştir. Keki fırından çıkardıktan sonra ılınmasını bekleyip kalıptan çıkarmak önemlidir. Afiyet olsun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir