Bezelye Çorbası Nasıl Yapılır?

            İnsanlar doğaları gereği yeme ihtiyacındadırlar. Ancak bu yeme ihtiyacını bir zevke dönüştürmek, yeni yeni yiyecekler yiyerek yemek kültürlerini zenginleştirmek birçok insanı mutlu eder. İşte bahsettiğimiz farklı yiyeceklerden biri de bezelye çorbası. Çoğu insana ’’bezelyeden çorba mı olur canım!’’ sözlerini söyleten bir isme sahip olsa da bu çorba iştah kabartan türden. Üstelik yapması da oldukça kolaydır. Siz de sıcacık, yoğun kıvamlı bir bezelye çorbası yapmak isterseniz bezelye çorbası nasıl yapılır? Tarifi işte burada: 

Kullanılan malzemeler:

            2 su bardağı tane bezelye, 1 adet orta boyda patates ve kuru soğan, 5 su bardağı su, yarım çay bardağı zeytinyağı, 1 tablet bulyon.

Yapılışı:

            Patates ve soğanı ince dilimler halinde doğrayın. Tencerenize yağı dökün ve kızdırın. Yağ kızdıktan sonra doğradığınız soğanları tencereye dökün ve soğanlar pembeleşinceye kadar kavurun. Daha sonra hazırladığınız patatesleri ekleyip birkaç dakika sonra da bezelyeleri ilave edin. Patatesler yumuşadıktan sonra ise 5 bardak suyu yavaşça tencereye dökün. Su kaynadıktan sonra da bulyonu ekleyip karıştırın. Son olarak kaynayan çorbanızı blanderden geçirip bir taşım daha kaynatın. Güzel kıvamlı ve oldukça lezzetli bezelye çorbanız hazır. Afiyet olsun! 

İyi bir çorbanın püf noktaları:

            Türk yemek kültürünün olmazsa olmaz başlangıç yemeğidir çorba. Birçok insan güzel kıvamlı lezzetli, içlerini ısıtan bir çorba içmeden ana yemeğe başlamazlar. Bu kadar önemli olan çorbanın da yapılışında birtakım püf noktalar var. Siz de iyi bir çorba yapmak istiyorsanız işte bunlara dikkat edin:

1- Hazırladığınız çobanın tuzu biraz fazla kaçmış olabilir. Ancak bu emeklerinizin boşa gittiği anlamına gelmiyor. Hazırladığınız çorbaya bir patatesi dört beş parçaya ayırarak atın. Bu fazla tuzu çekecektir.
2- Çorbayı terbiye ederken  kesilmemesi için çorbanın ılık halde olmasına dikkat edin.
3- Çorbayı lezzetlendirmek için tavuk ya da et bulyon kullanabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir