Kek neden kabarmaz?

            Günümüzde artık hazır keklerin marketlerde çok çeşitli şekillerde ve tarzlarda satışa sunulmasından dolayı evde kek pişiren kişilerin sayısı son derece azalmıştır. Fakat halen aramızda hazır kekleri değil de ev yapımı kekleri daha çok sevenlerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bir kek yapmanın en zor ve riskli tarafı kekin yeterince veya hiç kabaramaması durumudur. Bu durum hepimizin başına en az bir kere gelmiştir. Biz de bu konuyla ilgili olarak yaptığımız araştırmalarla kek neden kabarmaz sorusuna cevap aradık.

Şekerin yeterince erimemesi;

            Klasik kek tariflerinde öncelikle yumurta ve şeker çırpılır. Güzel bir kek yaparken bazen kısa sürede sonuç almak adına bu işlemi üstün körü geçtiğimiz olur. Bu yüzden şeker yeterince eriyip yumurta ile homojen hale gelmez. Bu kekin kabarmaması için gayet geçerli bir sebeptir.

Kek hamurunun dinlendirilmemesi;

            Elbette ki keki hemen pişip hazır olmasını isteriz. Ama tıpkı pilavı demlenmeye bıraktığımız gibi hamuru da dinlenmeye bırakmazsak içindeki karışım yeterince özdeşleşmeyeceğinden kek istendiği kadar kabarmaz. Bu sadece kek için değil diğer hamurlar için de geçerli bir durumdur.

Fırının doğru ayarlanmaması;

            Öncelikle güzelce kabarmış bir kek istiyorsak fırını kullanma kılavuzunda belirtilen şekilde ayarlamalıyız. Eğer elimizde kullanma kılavuzu yoksa genel olarak bütün fırınlar için geçerli olan şu kuralı hatırlamalıyız; kek fan kapalı konumda pişirilir.

Pişirme sırasında fırının kapağının açılması;

            Hepimizin fırınında, dışarıdan pişirilen ürünü gözlemlemeye sahip özellikler mevcut değil. Bizde haliyle arada bir açıp kekin durumunu kontrol etmek istiyoruz. Fakat bu hareket ani basınç ve sıcaklık değişikliği sebebiyle kekin birden sönmesine veya kabarmamasına sebep oluyor. Genellikle ‘’hep aynı şekilde yapıyorum bu sefer neden kabarmadı?’’ sorusunun sebebi fırının kapağını kek pişmeden açmak olacaktır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir