Yeşil Mercimek Yemeği Nasıl Yapılır?

            Yeşil mercimek kuru baklagillerdendir. Aynı zamanda yeşil mercimek vitamin ve diyet lifi deposudur. Karbonhidrat deposudur. Yeşil mercimeğin sindirimi uzun sürede olmaktadır. Tok tutan bir yiyecektir. Bu yüzden de kilo aldırmaz. Uzman kişiler, diyetisyenler bu yüzden yeşil mercimeği diyet yapan kişilere önermektedir.

            Yeşil mercimek B vitamini ve aminoasitler yönünden zengindir. Bu yüzden Yeşil Mercimek Yemeği Nasıl Yapılır öğrenmek gerekir. Bu yazımızda da sizler için nasıl yapıldığını anlatacağız. Şimdi gelelim yeşil mercimek yemeğinin yapılışına. Öncelikle gerekli malzemeleri söyleyelim.
 
Yeşil Mercimek İçin Gerekli Malzemeler:
 
Bir buçuk su bardağı yeşil mercimek
 
Bir yemek kaşığı tereyağı
 
Bir tatlı kaşığı domates salçası
 
İki adet soğan
 
Bir adet havuç
 
Bir adet patates
 
Dört su bardağı sıcak su
 
Kırmızı pul biber
 
Karabiber
 
Tuz
 
Yeşil mercimek yemeğinin hazırlanışı:
 
            Öncelikle iki adet soğanı ince ince doğrayın. Daha sonra ise havucu ve patatesi de küp küp doğrayın. Bir tencereye tereyağını koyup doğranmış soğanı ve havucu atın. Attıktan sonra kavurmaya başlayın. Ve 3 4 dakika boyunca kavurun. Soğan ve havucu kavrulduktan sonra içine salçayı ve patatesleri ekleyin.

            Daha sonra biraz daha karıştırın. Sonrasında da yeşil mercimeği ve 4 su bardağı sıcak suyu ekleyin. Ve tekrar karıştırmaya devam edin. Eğer su ilavesi gerekirse ekleyebilirsiniz. Bu aşamalardan sonra yeşil mercimek yemeğini kaynamaya bırakın. Bir süre kaynadıktan sonra sıra geldi baharatları eklemeye. Kaynattıktan sonra kırmızı pul biber, karabiber ve tuzu ilave edin. Daha sonra biraz daha kaynamaya bırakın.

             Ve 1 saat civarı kadar yeşil mercimek yemeğini kaynatın. 1 saat boyunca kaynadıktan sonra yeşil mercimek yemeği artık hazır sayılır. Yeşil mercimek yemeğini güzel bir şekilde sunuma hazırlayabilirsiniz. Ve daha sonra da yemek için hazırdır. Afiyetle yeşil mercimek yemeğini yiyebilirsiniz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir