Patates Yemekleri Çeşitleri Nasıl Yapılır?

            Merhaba sevgili okurlar bugün ki makale konumuz herkesin fazlasıyla sevdiği ve evinde sıkça kullandığı patates yemekleri çeşitleri. Öncelikle birçoğunuz patatesin çok amaçlı kullanıldığını ve çoğu şeye yakıştığını biliyorsunuz bende sizinle kendi bilgilerimi paylaşmak için buradayım.
 
             Patates yemekleri hepimizin sevdiği ve hem maliyet hem de lezzet açısından tercih ettiğimiz gıdalardır. Peki, her patates ile her yemek yapılır mı? Bunun cevabını vermek için buradayız. Öncelikle elimizdeki patatesin su oranını ve tazeliğini bilmeliyiz çünkü her patates her yemekte iyi olmayabilir.
 
             Düşük nemli ve yüksek nişastaya sahip patatesler pişirildikten sonra kuru olmaları ve yapılarının ezilmeye müsait olmaları sebebi ile püre yapımında tercih edilmelidir. Nem oranı düşük olduğu için kızartma yaparken yağ sıçratmaması adına kızartmalar içinde uygundur. Bunun yanı sıra orta nemli ve orta düzey nişastaya sahip patatesler ise pişirilip yumuşasa bile şekillerinden ödün vermezler bu yüzden de sulu yemeklere, rostolara, buharda pişirmeye uygundur ve en kullanışlı patates türüdür. Son olarak yüksek nemli ve düşük nişastalı patateslerimiz de halk içerisinde ’’taze’’ olarak nitelendirdiğimiz patateslerdir ve bu patateslerin kabuklarının ince olması sebebi ile elma dilim patates ve rosto şeklinde fırınlanarak veya bütün haşlanıp tereyağına batırılarak yemeklerin yanında servis edilebilir.
 
             Nişasta oranını bilmiyor iseniz evde 11 ölçü su ve 1 ölçü tuz dolu kaba patatesleri koyarak test edebilirsiniz, suyun üstünde ki patateslerin nişasta oranları düşük, dibe batan patateslerin ise fazladır. Patates Yemekleri Çeşitleri Nasıl Yapılır Hangi patates ne için uygundur? Nişasta oranı nedir? Sorularınıza hitaben yazdığım bu makale umarım yararlı olmuştur. Sizin de bildiğiniz üzere güzel şeyler yanlış yerlerde kullanılır ise güzelliği soyutlaşır ve göze çarpmaz. Umuyorum ki kullanabileceğiniz bilgiler vermişimdir, iyi günler.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir