Lokma Tatlısı Nasıl Yapılır?

            Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri haline gelmiş olan tatlı menüleri sofralarınızı daha fazla çeşitlendirmek de büyük önem taşımaktadır. Bu tatlı çeşitlerini damak tadınıza ve tercihlerinize göre farklı şekillerde seçebilirsiniz. Ancak kolay ulaşılabilir olması sizin bu yöndeki kararlarınızdaki etkili olmanızı sağlayacak en önemli faktör haline gelmektedir. Son zamanlarda da ramazan aylarının vazgeçilmez tatlısı haline gelmiş olan lokma tatlısı birçok kişi tarafından kolay ikram edilmesi bakımından tercihlerinin en ön sıralarında yer almaktadır. Lokma tatlı çeşidi olarak hem az malzeme ile kolay bir şekilde elde edebileceğiniz hem de porsiyonlarını kolay bir şekilde ayarlayabileceğiniz bir tatlıdır.

LOKMA TATLISI YAPIMI İÇİN GEREKEN MALZEMELER

-1 buçuk su bardağı un,
-1 buçuk su bardağını biraz geçecek şekilde ılık bir su
-1 tatlı kaşığı kuru maya
-1 buçuk tatlı kaşığı toz şeker
-1 çay kaşığı tuz
*Kızartmak için ise 3 su bardağı ay çiçek yağı kullanabilirsiniz.

ŞERBETİ İÇİN

-3 buçuk su bardağı toz şeker
-2 buçuk su bardağı su
-3-4 damla limon suyu

LOKMA TATLISI HAZIRLANMA KISMI

            İlk olarak şerbetini hazırlamayı deneyin. Siz hamurunu hazırlarken şerbeti de soğuması için bekleyecek. Hızlı ve pratik bir şekilde hamuru hazırlamak istiyorsanız ilk olarak şerbeti hazırlayınız. Şekeri ve suyu tencereye koyduktan sonra bunu karıştırınız. Koyu bir şerbet haline gelene kadar ocakta durmasını sağlayın. Şerbeti koyu bir hal aldıktan sonra üzerine 3-4 damla limonu sıkarak şerbeti 5 dk. daha kaynatarak şerbeti ocaktan alıp soğumak için muhafaza edebilirsiniz. Sıra hamurunu hazırlamaya gelindiği zaman geniş bir kaba un, ılık su, kuru maya, toz şeker ve tuzunuzu katınız. Bir kabın içerisinde hazır hale getirdiğiniz bu karışımı iyice yoğurun.

            Meydana getirdiğiniz hamuru kızgın hale getirilen kızartma yağına yağlanmış bir kaşık ile ufak parçalara ayırıp atınız. Kaşık kullanmak zor geliyor ise bunu sıkma poşeti kullanarak da yapabilirsiniz. Ancak lokma tatlısını yaparken mutlaka kolay bir şekilde parçalara bölmek istiyorsanız eğer yağlanmış kaşık kullanınız ve kızgın bir yağa hamuru bırakınız. Hazırlamış olduğunuz lokmaların üzerine şerbet dökerek servise hazır hale getirebilirsiniz. Afiyet olsun
 

  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir