Kestaneli Pilav Nasıl Yapılır?

            Herkese merhabalar pilav hayatımızın her yerinde çok severiz çeşit çeşit pilav yapılıyor. Bunu hem özel bir günde hindi yanına, et yanına, tavuk yanına veya sade yemek için bile yapılabilir. Çocuklarında seveceği herkesin beğeneceği bir tarif olacak. Kestaneli pilav tarifini aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler

            1- 2 su bardağı pirinç (ılık suda bekletilmiş olması önemli)
            2- 250 gram kestane 
            3- 1 adet havuç 
            4- 2 yemek kaşığı tereyağı 
            5- 2 yemek kaşığı zeytinyağı
            6- 1 yemek kaşığı kuş üzümü
            7- 1/4 çay kaşığı tarçın ( tarçını fazla kaçırmayın tarife ne kadar diyorsa o kadar koymak önemli o zaman tam tadında olacaktır)
            8- Tuz
            9- Karabiber
            10- 2,5 su bardağı su 

Yapılışı 

            Kestaneleri suda bekletin ilk önce bir yarım saat sonra onları çizip 200 derece ısıtılmış fırına atın ve pişirin diğer bir tercih daha hızlı olmasını isterseniz kestaneleri çizi teflon tavada çevirerek ocakta da yapılabilir.

            Havuçları küp küp doğranacak. Tencere ocağa alınır ocağın altı yakılır orta ateşte arkasından havuçlar eklenip kavrulur. Havuçlar yumuşadığı zaman sıra ile fıstık atılıp biraz kavrulur daha sonra hazırlanmış ve kabukları soyulmuş kestaneler atılır arkasından kuş üzümü atılır ve iyice kavrulur.

            Beklemiş pirinçler süzülür ve iyice nişastası gidene kadar tekrar tekrar yıkanır. Pirinçleri süzülür ve iyice nişastası giden pirinçler tencereye konur ve kavrulur diğer malzemelerle beraber biraz tuz atılır. Pirinçler iyice kavrulup şeffaflaşınca 2,5 bardak önceden ısıtılmış sıcak su, karabiber ve tarçın ilave edilir. Pilav suyu tamamen çekene kadar ocakta pişirilir. Suyunu çekince kapakla tencere arasına daha iyi demlensin diye havlu kağıt konulup kapağı kapatılır ve 15 dakika beklenir. Pilavınız hazır olmuştur. Servise başlayabilirsiniz. Afiyet olsun. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir