Etimek Tatlısı Nasıl Yapılır?

            Hem yapılış bakımından, hem tat hem de görsel açıdan güzel bir doyuruculuğa sahip olan güzel ve basit bir tatlı tarifini sizlerle paylaşarak tarif defterleriniz de yer almak istiyoruz. Bu basit tatlımızın adı etimek tatlısı.

Malzemeler:

12 adet tuzsuz etimek

Şerbeti İçin:

1,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su
 
Muhallebisi İçin:

1 litre süt
6 yemek kaşığı un
6 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı mısır nişastası
1 yemek kaşığı margarin ya da tereyağı
1 paket vanilya
 
Üzeri İçin:

1 paket beyaz krem şanti
1 su bardağı ( 200 ml ) süt
Antep fıstığı, ceviz ya da karamel sosu
 
Yapılışı:
    
            Öncelikle ilk aşama olarak şerbeti hazırlamaya başlıyoruz. Şekeri kısık ateşte kavurarak karamelize ediyoruz güzelce karamelize olan şekerimizin üzerine 2 su bardağı suyumuzu ekleyerek şerbet kaynayana kadar ara sıra karıştırıyoruz. Kaynayıp hafifçe yoğunlaşan şerbetimizin altını kapatarak ılımaya bırakıyoruz şerbetimiz ılınırken ikinci aşama olarak muhallebimizi hazırlamaya başlıyoruz. Öncelikle tenceremize yağı koyarak erimeye bırakıyoruz eriyen yağın üzerine un ve nişastayı ekleyerek pembeleştirdikten sonra üzerine süt, şeker ve vanilyamızı ekleyerek muhallebi kıvamına gelene kadar topaklaşmaması için sürekli karıştırarak kıvam almasını sağlıyoruz.

            Muhallebimiz hazır olduktan sonra genişçe bir borcama etimekleri dizerek üzerlerine kepçe yardımıyla şerbetimizi döküyoruz. Etimekler şerbeti çekerken elektrikli çırpıcı yardımıyla süt ve krem şantimizi çırparak buzdolabına kaldırıyoruz. Sonrasında şerbeti çeken etimeklerin üzerine muhallebiyi döküp üzerini düzelterek soğumaya bırakıyoruz. Burada önemli olan krem şantiyi sürmeden önce tatlımızın iyice soğumasını sağlamak. Bunun sebebi krem şantimizi soğumadan tatlımızın üzerine sürersek erimesine sebebiyet verip kötü bir görüntü oluşmasına neden olabilme riskinin var olmasıdır. Son aşama olarak güzelce soğuyan tatlımızın üzerini dolaptaki krem şantimizi sürerek bir gece dolapta dinlendirmek üzere bırakıyoruz. Dinlenen tatlımızın üzerini Antep fıstığı, ceviz ya da karamel sosu ile süsleyerek servise hazır hale getiriyoruz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir