Ezogelin Çorbası Nasıl Yapılır?

Düdüklü Tencerede  Ezogelin Çorbası İçin Malzemeler:

1 adet havuç
1 adet patates
1 tane orta boy soğan
1.5 su bardağı mercimek
yarım bardak bulgur
bir çorba kaşığı domates salçası
bir çorba kaşığı biber salçası
üç çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı büyüklüğünde tereyağı
isteğe göre et veya tavuk suyu
2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı:

            Eğer hızlı ve daha kolay pişirmek isterseniz düdüklü tencere kullanmanızı tavsiye ederiz. Bir adet orta boy soğanı çok uğraşmadan 4 parçaya bölün ve düdüklü tencere için atın. Patatesi de aynı şekilde lezzet katması için büyükçe dörde kesere tencerenin içine atın. Son olarak havucu da büyük parçalara ayırarak tencerenin için atın. Daha sonra bir çorba kaşığı domates ve biber salçalarını da tencereye ekleyin. Tencerenizi ocağa koyun ve altını açın. Koyduğunuz malzemelerin birbirine karışabilmesi için kısık ateşte yavaşça karıştırın.

            Daha sonra üç çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı büyüklüğünde tereyağı ekleyip düdüklü tencereyi kısık ateşte mercimekleri ve bulgurları sudan geçirip fazla nişastasını atana kadar pişirelim. Mercimeği ve bulguru yıkadıktan sonra düdüklü tencerenizin içine atın. Son olarak düdüklü tencerenizdeki malzemeleri karıştırın ve tuzunu ve karabiberini ekleyin. Daha sonra isteğe bağlı olarak iki litre et suyu veya 2 litre normal su koyalım. Unutmayalım ki 2 litre su düdüklü tencere içindir. Normal tencerede yapacaksanız en az 3 litre su gereklidir. Düdüklü tencerenizin ağzını kapattıktan sonra düdüklü tencerenizin en yüksek basıncına ayarlayın. Daha sonra normal ateşte 15 – 20 dakika pişirin ve sonra ezogelin çorbanız hazır olacaktır.

            Düdüklü tencereyi açmadan önce buharını çıkartmayı unutmayınız. Eğer ezogelin çorbanız biraz yoğunsa düdüklü tencerenizi açtıktan sonra su ekleyebilirsiniz. Daha sonra eğer çorbanın içerisinde hala büyük havuç veya soğana parçaları varsa bir veya iki kere el blenderinden geçiriniz. Daha sonra üzerine isteğe bağlı olarak nane ve kırmızıbiber ekleyebilirsiniz. Çorba hazır, yerken limon sıkmayı unutmayınız.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir