Şerbetli İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır?

            Vücudun tatlı krizi anında  kolay ve lezzetli irmik tatlısı güzel bir alternatiftir. Buğdayın sert  halinden iri büyüklüklerde öğütülen una denir. Birçok yemek ve tatlı yapımında kullanılmaktadır. 

TATLININ FIRINDA  HAZIRLANIŞI 

            Üç yumurtayı derin bir kapa kırıyoruz üzerine bir su bardağı, toz şekeri ve sekiz kaşık yoğurdu çırpıcı yardımıyla şeker eriyene kadar karıştırılır. Eriyen şekerin üzerine bir su bardağı sütü, iki su bardağını eleyerek  üzerine bir paket vanilyayı ve kabartma tozunu ekleyerek karıştırmaya devam edilir.  Tereyağı ile yağlanmış fırın kabının  içine yapılan tatlının karışımı boşaltılır. Ispatula yardımıyla üzerini düzeltip  yüz seksen derece önceden fırına verilir. Yaklaşık otuz beş dakika pişirilir.

            Pişen tatlının üzeri için şerbetin hazırlanışında; iki su bardağı silme  toz şekeri ve iki su bardağı suyu on beş  dakika kadar kaynatın. Limon suyunu katın ve yedi  dakika sonra ocaktan kaynayan şerbeti alın, ılınmasını bekleyin. Fırından çıkarılan  tatlının üzerine şerbeti döküp, tatlının şerbetini içine çekmesini on beş yirmi dakika bekleyin. Sonrasında  dilimleyerek servis edebilirsiniz. 
 
İRMİĞİN HELVASI NASIL HAZIRLANIŞI 

            Tatlının şerbeti için; 1 su bardağı şekeri ve bir buçuk  su bardağı sütü küçük bir sos tenceresin de kaynatıp hazır bekletilmelidir. 

            Kavurma işlemin yapılabilmesi için derince bir kap alını içerisine dört yemek kaşığı tereyağını eritin. Eriyen yağın içerisine iki yemek kaşığı dolmalık fıstığı ekleyerek kavurulmasını sağlanır. Kavrulan fıstıkların üzerine iki su bardağı irmiği ekleyecek kavurmaya devam edilir. Yirmi, yirmi beş dakika karıştırılarak kavrulan irmiğin üzerine bir su bardağı  suyu  ve ayrı bir kapta hazırlanana sütlü seker karışımını helva tenceresine azar azar aktarın. Kaynamaya başlayan helvayı karıştırmaya devam edin. Suyunu çeken helvanın üzerine nemli havlu kapatıp demlenmesi sağlanmalı. Demlenen helva kaplara alınarak servis edilebilir. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir