Kaburga Dolması Nasıl Yapılır?

KABURGA DOLMASI NASIL YAPILIR?

            Ziyafet sofralarının vazgeçilmez yemeği kaburga dolması diyar bakır yöresine ait bir yemek türüdür. Gelen misafirlere ikram edilecek en iyi yemeklerden biridir. Muazzam bir lezzeti olan kaburga dolmasını yapmak için aşağıdaki tarife bakarak ailenize ve misafirlerinize yapabilirsiniz.

KABURGA DOLMASI TARİFİ

            Biraz uzun sürede pişebilir ama bu yemeği yapmaya değerdir. Aşağıdaki sıralanan malzemeleri hazırlayarak meşhur kaburga dolması yapmaya başlayabilirsiniz.

            Malzemeler: 2 yemek kaşığı domates salçası,4 kilogram kuzu kaburgası,3 adet kuru soğan,3 diş sarımsak, biraz fıstık,4 yemek kaşığı tereyağı,4 bardak pirinç,3 çay kaşığı kırmızıbiber ve 3 çay kaşığı tuz.

            Pilavın Hazırlanışı: Önce içlik pilavı hazırlamalısınız. Bunun için büyük kaba 4 bardak pirinci döküp üzerine sıcak su döküp 20 dakika bekletin. 3 adet kuru soğanı doğrayıp bir tencereye dökün.  Ardından 4 yemek kaşığı tereyağı tencereye ekleyip kavurmaya başlayın. Soğanlar pişmeye başladığında fıstıkları ekleyip kavurmaya devam edin. Sonra doğradığınız sarımsakları ve 2 yemek kaşığı domates salçasını ekleyip üstüne biraz su ilave edin. Pirinçler şiştikten sonra tencereye döküp 15 dakika pişirin. Bu süre geçtikten sonra 1 bardak su daha ekleyip ocağın altını kapatın ve yaklaşık 10 dakika pilavın suyu çekmesini bekleyin.

            Kaburganın Hazırlanışı: Kasaptan aldığınız kuzu kaburgasına cep hazırlamalısınız. İlk önce keskin bir bıçağınız olsun. Sonra kaburganın üst deri kısmında başlayarak kemiklerin olduğu yere kadar kesin. Bunu yaptığınızda kaburgayı dikmek için bir cep açmış olacaksınız. Pişirdiğiniz pilavı açtığınız cebe yedirerek kaşıkla doldurun. Ardından iğne iplikle açtığınız cebin ağzını dikin. Doldurduğunuz kaburgayı geniş çaplı bir tepsiye koyarak üzerini kaya tuzu ile kapatıp fırına atın. Yaklaşık 280 derece ısınmış fırında 3 saat pişirin. Yapılışı kolay değil ama yapmaya değer bir lezzet.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir