Kağıt Helva Nasıl Yapılır?

            Dışı gofret, içinde ise şekerleme bulunan kağıt helva, geçmişten günümüze, çok eski bir lezzettir. Herkesin çocukluğunda mutlaka yemiş olduğundan emin olduğumuz bu lezzet farklı şekillerde de tüketilebiliyor. Arasına dondurma konularak, sade veya aşağıdaki tarifte bahsedeceğimiz gibi içine helva konularak yenebilir. Kağıt helva ile yapılan aşağıdaki bu tarif oldukça lezzetli ve pratik. Çoğu kişi bu şekilde hazırlayarak pek çok kez tüketmiştir. 

Kağıt Helva için gerekli malzemeler

-2 paket kağıt helva
-2 veya 3 dilim bayat ekmek (bayat olması çok önemli)
-2 veya 3 yemek kaşığı kakao
-Bir yemek kaşığı tereyağı veya margarin
-Bir yemek kaşığı granül kahve
-Bir su bardağı süt
-4 veya 5 yemek kaşığı tahin
-8 veya 9 yemek kaşığı pekmez
-Bir su bardağı dövülmüş ceviz içi (isteğe göre fazla olabilir)

Yapımına geçecek olursak,

            Bayat ekmek içi ufalanır, daha sonra granül kahve, tereyağı, kakao, süt, tahin ve pekmez eklenir. Tüm bu malzemeler varsa eğer karıştırıcıda koyu bir kıvam elde edilinceye kadar karıştırılır. Karıştırıcı yoksa kaşıkla da bu işlemi uygulayabilirsiniz. Bu karışıma dövülmüş cevizin yarısı ilave edildikten sonra tekrar karıştırılır. Elde edilen bu yoğun kıvamlı sos, bir adet kağıt helvanın her yerine sürülür. Kağıt helva üzerine bir kaşık pekmez sürülür. Diğer kağıt helvanın tek bir yüzüne de hazırlanan bu sos sürülür ve helvalar üst üste gelecek şekilde kapatılır. Geri kalan dövülmüş cevizler kağıt helvanın üzerine serpilir. Hazırlanan tatlı buzdolabında bir süre soğumaya bırakılır. Sonrasında kağıt helvayı keserek veya kesmeden dilediğiniz şekilde servis edebilirsiniz.

            Not: Hazırlanan kağıt helvanın dolapta en az bir saat kalması gerekir. Ne kadar soğuk olursa, tatlı o kadar lezzetli olur.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir