Sütlü Fincan Tatlısı Tarifi

            Yazı iple çekenlerin, görüntüsüyle içini serinletecek, tadıyla kendisine hayran bırakacak sütlü fincan tatlısı.

Yapımı oldukça kolay olan bu lezzetli tatlı için;

– 5 su bardağı süt,
– yarım su bardağı toz şeker,
– su bardağının dörtte üçü kadar un,
– su bardağının dörtte biri kadar nişasta,
– 1 paket vanilya ve
– 2 yemek kaşığı tereyağı gerekiyor.

Üzerini süslemek için;

– 4 yemek kaşığı hindistan cevizi

            Sütlü fincan tatlısının yapımına rahat kullanabildiğimiz bir tencere ile başlıyoruz. İlk olarak yarım su bardağı toz şekeri, 3/4 su bardağı unu ve 1/4 su bardağı nişastayı tencereye ekliyoruz. Bu karışımı kısık – orta arası bir ateşte kaynayıncaya kadar pişirmeye özen gösteriyoruz. Ufak fokurdamaları gördüğümüz zaman ateşimizi kısık olacak şekilde düşürüyoruz ve yine 1 – 2 dakika pişiriyoruz. Bir taşım kaynamanın ardından ocaktan alıyoruz.

            Ateşten aldığımız kaynar karışımın içine 2 yemek kaşığı kadar tereyağı ile 1 paket vanilyayı ilave ederek karıştırıyoruz. Karışımın sıcağı ile eklediğimiz malzemeler çözünecektir ancak topaklanmaması için ekstra bir özen göstermekte fayda var.

            Belirtilen malzemeler sonucunda 10 kişilik bir tatlı çıkacaktır. 10 adet kahve fincanının içini güzelce ıslatıyoruz. Hazırladığımız muhallebileri ıslattığımız fincanların içerisine eşit şekilde bölüştürüyoruz.
Yapımı kolay olan tatlıyı lezzetini ala ala yiyebilmek için yaklaşık olarak 3 – 4 saate ihtiyacımız olacaktır.

            Fincanlara bölüştürdüğümüz muhallebileri yarım saat kadar tezgah üzerinde bekletiyoruz. Sıcak muhallebilerin oda sıcaklığında kendi sıcaklığını dengelemeleri gerekiyor. Soğumalarının ardından tatlıları buzdolabına alabiliriz. Yaklaşık olarak 2 – 3 saat dinlenmesi, soğuyarak kıvamını alması için buzdolabı soğukluğuna ihtiyaç vardır.

            Yeteri kadar dinlenen ve kendini toparlayan tatlıları buzdolabından alıyoruz. Muhallebiyi fincandan ayırmak çoğu zaman zor olacaktır ancak çok bastırmadan başparmağımızla tatlının bir kenarına kuvvet uygulayarak farklı bir taraftan hava almasını sağlamış olacağız. Muhallebi rahatça fincandan ayrılacaktır. Fincanlardan ayırdığınız tatlıları hindistan cevizine buladıktan sonra servis tabağına alarak tüketebilirsiniz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir