Şekerpare Nasıl Yapılır?

            Şerbetli tatlılar arasında önemli yeri olan şekerpare tatlısını evinizde kolay ve masrafsız bir şekilde yapabilirsiniz. Peki, evde şeker pare tatlısı nasıl yapılır?

ŞEKERPARE TATLISININ TARİFİ

            Hazırlanışı: Öncelikle 2 su bardağı unu bir kaseye dökün. Ardından içine 1 adet yumurtayı kırıp yavaşça yoğurun.  3 yemek kaşığı irmik, kabartma tozu, bir bardak toz şeker, vanilya ve yarım paket margarini ilave edip yoğurmaya devam edin. İyice yoğurup hazır hale getirdiğiniz zaman hamuru oklavayla açıp 10 eşit miktara bölün. Sonra elinizle böldüğünüz hamurlara şekil vererek tercihe göre ortasına fındık veya fıstık koyun.

            Pişirme İşlemi: Isıttığınız fırının içine şekerpareleri koyarak 30 dakika civarı bekleyin. Ardından fırından çıkardığınız şekerpareleri yaklaşık 15 dakika soğutun. Bir diğer yapacağınız şey ise şerbet hazırlama işlemi. Önce 4 bardak toz şekeri 5 bardak suyun içine dökerek karıştırın. Ardından ocakta 10 dakika kaynamasını bekleyin. Sonra kaynattığınız şerbeti şeker parelere yavaşça yedirerek dökün ve yaklaşık 15 dakika dinlenip şişmesini bekleyin. Tercihe göre şeker parelere kaymak veya dondurma koyabilirsiniz. İşte şekerpare tatlısı hazırlanmış oldu. Sizde kolay ve zahmetsiz bir şekilde şekerpare tatlısı yaparak gelen misafirlerinize ikram edebilirsiniz. 

ŞEKERPARE TATLISI KAÇ KALORİ?

            Şekerpare tatlısı yediğinizde fazla kilo alma endişeniz varsa şekerpare tatlısının tam olarak besin değeri 113 kaloridir. Eğer fazla kilolarınız varsa ve diyet halindeyseniz şekerpare yemeniz pek önerilmez. Çünkü şerbetli tatlı yemek ileride fazla yağlanmaya sebep olabilir. Ama düzenli olarak spor veya egzersiz yapıyorsanız şekerpare yemenizin sağlık açısından bir zararı yoktur.

ŞEKERPARE TATLISINI BUZDOLABINDA SAKLAMAK

            Şekerpare tatlısını şerbetli halde buzdolabında saklarsanız ileride şekerlenme yapabilir. Bu nedenle yaptığınız şeker parelere şerbet ilave etmeden buzdolabında saklamalısınız. Böylece evinize gelen misafirler olunca hemen şeker parelere şerbet ilave edip ikram edebilirsiniz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir