Senaryo Nedir ve Nasıl Yazılır?
            Senaryo, insanın zihninde canlandırdıklarını yazıya dökerek bir metin haline dönüştürme işlemidir. Senaryo yazarken zihnimizde canlanan hikaye en iyi hangi şekilde anlatılır o belirlenmelidir. Bu belirlendikten sonra senaryo yazma işlemine geçilebilir. Senaryo yazmaya karar vermek senaryonun ilk ortaya çıkışını sağlayacağı için bu konuda iyi düşünmek gerekir. İyi bir senaryo başarı getireceği gibi kötü bir senaryoda başarısızlık getirecektir. Bunu kesinlikle unutmayalım.
           
İyi bir senaryo yazmak nasıl gerçekleşir?
           
            İyi bir senaryo yazmak için öncelikle bir planımız olmalı ve düzenli bir iş olarak bunu yapmalıyız. Aksi takdirde ortaya son derece berbat bir senaryo çıkabilir. Senaryo, belli bir plan dahilinde giderse ortaya nefis bir çalışma çıkabilir. Yarattığımız hikaye bize özgü olmalı ve son derece özgün olmalıdır ki etki yaratsın. Etkili bir senaryo yazmak kolay bir iş değildir. Çok çalışma ve deneyim isteyen bir olaydır. Bu yüzden iyi bir senaryo yazmadan önce kalemimiz kuvvetli olmalı ve kelimelerle aramızın iyi olması gerekir. Her yeni hikâye yeni bir senaryoya ihtiyaç duyar. Kendi hikayemizi senaryoya aktarabileceğimiz gibi başkalarının hikayelerini ya da zihnimizde oluşturduğumuz her şeyi senaryonun içine aktarabiliriz. 
           
Senaryo yazma aşamaları nelerdir? 
           
            Senaryo yazmadan önce hikaye seçimi yapılır. Hikaye senaryonun temelini oluşturacağı için iyi bir hikaye bulunmalıdır. Ardından hikayeye uygun karakterler belirlenir. Karakterlerin hikaye içindeki görevleri verilir. Karakterler arttıkça senaryoda değişiklikler yapılabilir. Ancak, çok fazla değişiklik yapılmaması daha iyi olacaktır. Karakterler belirlendikten sonra uygun mekanlar seçilir ve hikayeye uygun atmosfer yaratılır. Mekan ne kadar gerçekçi olursa senaryo o derece etki yaratır. 

            Roller dağıtılarak senaryoyu çekim aşamasına geçilir. Böylece senaryonuz hayat bulmuş olur. Eğer gerçekten iyi bir senaryoya sahipseniz kesinlikle karşılığını alırsınız. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir