İlk Türk Kadın Pilot Kimdir ve Nerelidir?
İlk Türk Kadın Pilot Kimdir? 

            Türkiye’nin ilk Türk kadın pilotu Bedriye Tahir Gökmen’dir. Bedriye Tahir Gökmen azmi ve hevesi ile tarihe ilk Türk kadın pilot olarak geçebilmeyi başarmıştır. Fakat pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. O yıllarda bir çok kadının cesaret ederek gidemeyeceği bir şeyi heves ederek yapabilmiş cesur bir kadındır. Bilinen bir diğer ismi ise Gökmen Bacı’dır. 

Bedriye Tahir Gökmen Kimdir? 

            Bedriye Tahir 1932 yılında Vecihi Uçuş Okulu’nda havacılık adına eğitim almaya başlamıştır. Havacılık eğitimi almaya başladığı sırada memur olarak çalışıyordu. Abdurrahman Türkkuşu burada Bedriye Tahir’e Gökmen lakabını takmıştı. Soyadı Kanunu’nun çıkması ve yürürlüğe girmesi ile birlikte 1934 yılında Bedriye Tahir kendisine Gökmen soyadını almıştır. Memurluk hayatı boyunca havacılık ile uğraştığı için çok zor zamanlar geçirdi, insanlar tarafından onaylanmadı. Hatta havacılık ile uğraştığı için maaşından ceza kesildi ve hatta işinden kovuldu.

            Uçuş eğitimlerinden bröve almıştı. 1934 yılında Hava Kuvvetleri Müsteşarlığı tarafından brövelerin onaylanması için öğrenciler sınavdan geçirilecektiler ki o yıl faal halde olan tek uçağı kırım geçirmişti. Bu sebeple o yıl sınav yapılamadı. Heyet yeniden gelmeyi kabul etmedi. Heyet yeniden gelmeyi kabul etmeyince okul kapandı. Bedriye Tahir Gökmen’in yazarlığı onaylanmadı. Zaten işinden de çıkartılmış olan Gökmen’den daha sonra bir bilgi alınamamış, Vecihi Uçuş Okulu kapatıldıktan sonraki hayatı bilinmemektedir. Fakat tarihe ilk kadın pilot olarak geçmeyi başarabilmiş cesur bir kadındır.  

İlk Türk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen  

            Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen Türkiye’nin ilk kadın pilotu olarak bilinse de aslında Türkiye’nin ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu olarak tarihe geçmiştir. Sabiha Gökçen kariyer hayatı boyunca 8000 saat civarında uçuş yaptığı bilinmektedir. Bunların 32’si muharebe görevidir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir