Nurullah Ataç Kimdir ve Nerelidir?
            Edebiyatımıza yenilik bakımından büyük etkisi olmuş yazarlarımızdan Nurullah Ataç; 21 Ağustos 1898 yılında İstanbul Beylerbeyi ilçesinde doğdu. Bir fikir adamı olarak Nurullah Ataç, eleştiri ve deneme türünün dışına hiç çıkmamış ve bu alanda edebiyatımıza büyük eserler kazandırmıştır. Eleştirmen, şair ve yazar kimliğiyle tanınan Ataç, 17 Mayıs 1957 yılında karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları sebebiyle İstanbul Numune Hastanesi’nde hayata veda etti.

Hayatı
 
             Asıl ismi Ali Nurullah Ata olan yazarımız bürokrat Mehmet Ata Bey’in oğludur. Bir öğretmen oğlu olan Ataç, ilkokul bitirip Galatasaray Lisesi’nde 4 yıl öğrenim gördükten sonra, eğitim hayatına İsviçre’de devam etmeye karar verdi. Bir süre İsviçre’de eğitim gördükten sonra babası Mehmet Ata Bey’in ölümü vesilesiyle tekrar ülkeye geri döndü. Bu sıralarda kendi çabasıyla Fransızca öğrenmiş ve Nişantaşı Lisesi’nde öğretim hayatına ilk adımı atmıştır.

            Öğretim hayatını İstanbul, Adana ve Ankara gibi şehirlerde yıllarca devam ettiren Nurullah Ataç, İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu, Gazi Terbiye Enstitüsü gibi okullarda ders verip, 1945 yılında öğretim hayatını sonlandırmaya karar vermiştir. Ve ardından  Cumhurbaşkanlığı Çevirmenliğine geçerek emekliye ayrılıncaya kadar bu görevde çalışmaya devam etmiştir.

            Aradan geçen birkaç yıl sonra Eşinin ölümü ardından böbrek ve karaciğer hastalıklarına yakalanan Ataç, 17 Mayıs 1957 yılında öldü. Ayrıca ölümünün ardından hakkında çeşitli dergilerde ayrılan köşeler ve Ataç’a Saygı ve Ataç adlı iki kitap ‘’Nurullah Ataç kimdir?’’ sorusunun en iyi cevabıdır.

Edebi Tarzı

            Yazı hayatına Dergâh dergisinde yayınlanan şiir ve çeşitli yazılarıyla başladı. Bu dergide tiyatro eleştirileri ve makaleler yayınlayan Nurullah Ataç,  daha sonra yalnızca deneme ve eleştiri türünde ürünler verdi ve çeşitli çeviriler yaptı. Tüm ön kabulleri yerinden sarsan yazılarıyla dönemin genç yazarlarına öncülük yapan Ataç, Türkçenin özüne dönmesi ve tamamen arınması için durmadan savaştı. Bu yolda ilerlerken yazıları şahsına münhasır ve sarsıcı bir hal aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir