Mhrs Hastane Randevusu Nasıl Alınır?
MHRS

            Merkezi Hastane Randevu Sistemi olarak adlandırılan MHRS, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan bir hizmettir. Bu hizmetle Sağlık Bakanlığı, vatandaşların telefonla veya internet üzerinden kolaylıkla hastane veya aile hekimlerine randevu almasını amaçlar. 
İnternet aracılığıyla randevu alımlarında, https://www.mhrs.gov.tr/ internet sitesinde erişim sağlayan Sağlık Bakanlığı aynı zamanda telefon üzerinden Alo 182’nin aranması ile de hizmet vermektedir. Gerek nüfus gerek kültürel gerekse demografik açıdan zengin olan Türkiye Cumhuriyeti için faydalı bir hizmettir.

MHRS Hizmetleri

            Randevu sistemi hastanelerde sıra beklemeden istenilen saate, istenilen doktora, istenilen hastanede randevu almayı sağlamaktadır. İnternet üzerinden randevu almak isteyen vatandaşların daha öncesinde bir üyeliği  olmasa dahi randevu penceresinde ”yeni üye” başvurusunda bulunarak kaydolma imkanı tanımaktadır. Daha öncesinde üye olunduğu halde şifre hatırlanmaması gibi durumlarda ise, ”şifremi unuttum” seçeneğine tıklanarak birkaç dakika içinde e-posta veya telefona gelecek SMS ile şifre öğrenilebilmektedir.

İnternet’ten Randevu Alma

            İnternet üzerinden randevu alacak vatandaşın üyeliği yoksa yeni üyelik oluşturması, üyeliği mevcut olan kişinin ise kimlik numarası ve belirlediği şifresi ile sisteme giriş sağladıktan sonra randevu almak istediği ili, ilçeyi, hastaneyi, ilgili bölümü seçmesi; ilgili bölümde çıkacak görev alan hekimlerden dilediğini seçmesi ile seçtiği doktorun çalışma günlerindeki boş saatleri görme imkanı doğacaktır. Sistemde görülen boş saatlerden vatandaş istediği saati seçebilecektir.

Alo 182 ile Randevu Alma 

            Alo 182 hattı Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan ve günün her saati vatandaşlara hizmet veren bir sistemdir. Alo 182 hattının aranması ile en kısa zamanda müşteri hizmetleri yetkilisiyle vatandaş irtibat kuracaktır. Bu irtibat sağlanıp vatandaş gerekli bilgilerini verdikten ve bu bilgiler sistemde doğrulandıktan sonra, isteği dahilinde hangi il, hastane, bölüm ve hekimden randevu istiyorsa bunu belirterek randevusu alabilmektedir. Alo 182 hattı, internet üzerinden randevu alma sisteminin aksine GSM şirketleri tarafından belirli bir tarife ile ücretlendirilmektedir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir