Çocukların Genel Kültürü Seviyesi Nasıl Arttırılır?
            Çocuklar her daim geleceğin kapıları açacak olan anahtarların varisleridir. Bilgi neslinin süre gelmesinde en iyi faktör; onların gelişimi ve sağlıklı bir düzeyde eğitime sahip olmalarıdır. Çocuklar, yaşları dikkate alınarak ve bu süreç göz önüne alınarak bilgi paylaşımına açık olmalıdır. Ebeveynler, çocukları geliştirmek isterken bir yandan gelişmek zorundadırlar. Unutulmamalıdır ki çocuklar gördükleri objeleri ve davranışları taklit etmeye meyillidirler ki ebeveynlerinden etkilenmesinler.
 
Aile Faktörü

            Aileler her daim çocuklarından beklenti içerisinde olurlar. Daha iyi bir yaşam sunmak için maddiyatı kullanmaktan kaçınmazlar. Peki, bu yeterli midir? Elbette ki bu durum sadece finansal yönden yönetilmez. Aileler çocuklarından bir şeyler beklerken, onlara karşı sorumluluklarını unutmamalıdırlar. Çocuklar bir dönem taklit yaşamı tercih etmekle beraber aileleri gibi olurlar. Bu sebeple; çocuklar ailelerin aynıları olacaktır. Aileler, çocuklarıyla beraber kendilerini mümkün mertebe her alanda iyi olmaya adamalıdırlar. Akla gelebilecek her alanda özellikle çocuklarının yatkın oldukları alanlara yönelmelidirler. Ve bu alanlar yan dallarla teşvik edilmelidir. Baba futbolu seviyor diye çocuk sadece futbolla ilgilenmemeli, yapılabiliyorsa diğer popüler spor dallarının etkinliklerini katılımları sağlanmalıdır. Futbol kursuna giden bir bireyin, basketbol maçlarına da götürebilmesi gibi veyahut bunlarla ilgili yayınların izletilmesi ve bu etkinliklerin birlikte yapılması; sevgi ve beraberlik ile olacağından faydalı bir aşılama yöntemi olarak düşünebilir.
 
Arkadaş Faktörü

            Aileler çocuklarını sevdikleri insanlarla kaynaştırmalıdır. Diğer ailelerle beraber ortak etkinlikler düzenleyip çocuklarına ortak kültür alanları sunmalıdırlar. Böylelikle işinden keyif alan çocuklar bu yöntemle grupsal çalışmanın da verdiği cesaretle bilgi birikimini severek yapacaklardır.
 
Tv Yayınların Kullanımı

            Aileler tv yayınlarını çocuklar izledikleri zaman bu eylemin ortak yönünü vurgulamalıdır. Çocuklar eğer tek başına tv izlemeye maruz kalırsa sadece tvnin yönlendirmesine kalacaktır. Aileler bu yayınlar izlenirken program yapmalı ve çocuğu faydalı yayınlara yönlendirmelidir.
 
Kitap Okuma
 

            Anne ve baba mutlaka kitaplarını çocuklarının yanında okumalıdır. Kahve alıp yalnızlığa çekilmekten ziyada çocuklarının gözüne sokar gibi önlerinde bu işlemi yapmalı ve çocuklarının anne baba taklit etme durumlarını faydalı bir şekilde kullanmalıdır. Çocuk böylece anne babasından gördüğünü uygulama yönüne geçecektir.
 
Grupsal Tartışma Ortamı
 
            Çocukların yaşları ve yetileri dikkate alınarak tartışma ortamları yaratılmalıdır. Böylelikle çocuklar kendilerine en güvende hissettikleri yerde konuşacak ve kendisinden daha bilgili anne ve babasının bilgilerini daha küçük yaşta iken kazanmış olacaktır. Çocuklar bu kazanımla beraber tartışmaktan korkmayacaklar ve sorgulama yöntemiyle bilgiye açık olacaktır. Tabi aileler bu esnada çocuğun yanlışlarına gülmemeleri ve doğrusunu bilimsel ortam havasında anlatıyormuş gibi aktarmalıdırlar.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir