Ödünleme Ne Demektir?
Psikolojide Savunma Mekanizmaları

            Kişinin karşılaşmış olduğu engellenme çatışma gibi olumsuz durumlar karşısında bilinçsiz olarak kendini korumaya yönelik oluşturduğu savunma yöntemleridir. Kişi savunma mekanizmalarıyla duymuş olduğu kaygıyı azaltmaya ve hissettiği tehditlerden kendisini korumaya çalışır. Savunma mekanizmaları geçici çözümler getirir ve geçici fayda sağlar.

Başlıca Savunma Mekanizmaları

-Bastırma (Bilinçaltına itme)
-Bahane Bulma
-Yansıtma (Başkasına suç atma)
-Ödünleme (Telafi etme)
-Yüceltme
-Karşıt Tepki Geliştirme (Zıt tepki)
-Özdeşim Kurma
-Hayal Kurma
-Kaçma (Tepkisizlik)
-Yön Değiştirme (Tepki yönü değiştirme)
-Gerileme
-Yadsıma (İnkar etme)
-Pollyanna (Tatlı-limon)

Ödünlenme Sözlük Anlamı

            Engellenen ve doyurulmayan dilek, istek, hal ve hareketlerin yarattığı tedirginliği, yerlerine geçebilecek başka dilek, istek ve davranışlarla giderme durumuna ödünlenme denilmektedir. Yani ulaşamadığımız bir isteğimizi başka bir şekilde yerine getirmek için hedef değiştirme yönüne gidilmesine ödünlenme denilmektedir. Bir alandaki başarısızlığın doğurduğu eksiklik, yeterli olamama ve aşağılık duygularını başka bir yönde başarı sağlayarak ortadan kaldırmaktır. Kişinin ilk hedefinin kendi gücünden kapasitesinden fazla olması durumunda ödünleme durumuna gidilmesi yani hedef değişikliği yapılması olumlu bir hal almaktadır.

Ödünlenme Çeşitleri

            2 çeşit ödünlenme vardır. Birincisi; koyulmuş hedefe ulaşma yolu tıkalıysa yani ne kadar çaba gösterilse dahi o hedefe ulaşılamayacaksa, temelde aynı olan kişiye aynı hazzı doygunluğu verecek başka bir hedef seçilmesi durumudur.

            İkincisi; seçilmiş olan hedeften vazgeçme ve başka bir şeyle bunu bastırmaya çalışma durumudur. Bu durumda kişi aynı hedefe götürecek başka bir yol bulamaz sadece değişik uğraşılarla ilgilenir. Bu şekilde hedef değiştirme durumunda kişi, doygunluğa ulaşma çabalarını terk eder. Ulaşması zor bir hedef yerine çok farklı bir hedef koyma halinde sonuç noktasında orantısızlık dengesizlik olabilmektedir.

            Son olarak ödünlenme, kendini geri çekme değil, insanın kendine olan güvenini başka alanda gösterme çabasıdır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir