E-Nabız Nedir Ve Nasıl Kullanılır?
E-Devlet Hizmetleri

            Gelişen teknoloji, insanların bilgiye ve hizmete daha çabuk ulaşma isteği devletleri de elektronik alanda hizmet altyapısı sağlamaya itmiştir. Türkiye’de de durum bu şekilde ilerlemektedir. E-Devlet hizmetleri olarak da bilinen kamu hizmetleri internet üzerinden vatandaşlara hizmet vermektedir. Bulunduğu coğrafya açısından farklı medeniyetlere ve kültürel akımlara beşiklik eden bir toplum için oldukça faydalı bir hizmet olduğu aşikardır. Vatandaşların kamu dairelerine gitmesine gerek kalmadan bu hizmete kısa bir sürede ulaşmaları E-Devlet hizmetlerini daha da popüler yapmıştır. Bu hizmetler devlet tekelindeki her hizmeti neredeyse kapsamasıyla birlikte, bakanlıklarca da hizmetler geliştirilmiştir. Bunlara örnek olarak E-Nabız hizmeti verilebilir.

E-Nabız Nedir?

            E-Nabız, sağlık kurumlarında işlenen vatandaşların sağlık verilerinin internet üzerinden görüntülenebileceği bir veri sistemidir. Bu sistem hem vatandaşlara hem de vatandaşların sağlık işlemlerinde görev alacak sağlık görevlilerine hizmet etmektedir. 

E-Nabıza Nasıl Kayıt Olunur?

            E-Nabız hizmetine E-Devlet,  E-İmza ve aile hekimlerinin verecekleri şifre ile giriş sağlanabilir. E-Nabız kullanım koşullarının ilk aşamada kullanıcı tarafından kabul edilmesi gerekir, daha sonra ise kişisel bilgilerin sisteme işlenmesi istenir. Bu bilgilerin girilmesinden sonra, bu bilgilere kimler tarafından ne tür onayla erişilebileceği vatandaş tarafından onaylanmalıdır. Son olarak ise cep telefonuna gönderilecek tek kullanımlık şifre ile vatandaşa yeni bir şifre oluşturması için ekran açılır. Bu aşamadan sonra E-Nabız kimlik numarası ve belirlenen şifre ile kullanılabilir.

E-Nabız Hizmetleri Nelerdir?

            E-Nabız ile kişiler internet üzerinden profil ve sağlık bilgilerini tamamlayabilecekleri gibi, sağlık geçmişlerini, daha öncesinde sisteme işlenen reçete, rapor, tahlil ve benzeri işlemleri görüntüleyebilirler. E-Nabız’da bu bilgi akışının haricinde vatandaşlar veri girişi, organ bağışı, randevulaşa gibi işlemleri de rahatlıkla yapabilmektedir. Bu sistem aynı Zaman’da herhangi bir acil durum halinde muayene veya müdahalede  bulunacak hekime de hastanın hastalıkları, alerjileri, acil notları hakkında bilgi vermektedir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir