Berlin Hakkında Genel Bilgiler
            Almanya denince ilk olarak akla gelen şehirlerden biridir Berlin. Almanya’nın başkenti, en büyük şehri ve aynı zamanda eyaletidir. Türk göçmenlerin en çok tercih ettiği şehirdir aynı zamanda, yaklaşık 200.000 kadar Türk burada yaşamaktadır. Bugün Berlin’de yaklaşık 4,5 milyon insan yaşamaktadır. Turistlerin ilgileneceği her şeye sahip olan bu şehir, tarihe ve sanata ev sahipliği yapıyor. Berlin’in bir Türk turist için en güzel yanı kaybolmanın imkânsız olması ve Türk yemeklerini her an her yerde bulabilmek.
 
            Gitmeden önce yapılacaklar arasında mutlaka Berlin Duvarı hakkında Berlin’in tarihi hakkında, Hitler ve soykırımı hakkında derince bilgi sahibi olmak üzere kitaplar, makaleler okumak vardır. Berlin Hakkında yazılmış makaleleri, filmleri okumadan bu şehrin nasıl hüznü ve neşeyi bir arada barındırdığını, neden Avrupa’nın bohem yüzü denildiğini anlamak mümkün olmuyor. Tarihi dokuları orada yaşanan şeyleri tasavvur edip gezmek, hakkını vererek gezmek olur.
 
Berlin’de Gezilecek Yerler

            İçinden upuzun bir nehir geçen şehirde gezilecek birbirinden güzel ve ilginç pek çok nokta bulunmaktadır. Uçaktan iner inmez bu yerleri mutlaka görmelisiniz, ardından sokaklara düşüp yerel halkla beraber vakit geçirebilirsiniz ve kaybolabilirsiniz. Fakat önce bu birbirinden ilginç hikâyeleri bulunan dünyaca ünlü tarihi yerleri görmelisiniz.

            Bunlardan birkaçı şu şekilde sıralanabilir;Brandenburg Kapısı; Berlin’e gidip burayı görmeyen Berlin’i gezdim dememeli. Orijinal adıyla Brandenburger Tor, şehrin merkezi ve sembolü olması sebebiyle ve özellikle akşamları ışıklandırıldığındaki ihtişamlı görüntüsüyle yıllardır turistlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır.
  
            Gezip görebileceğiniz diğer yerler; Reichstag, Alman Parlamento Binası; Alexanderplatz Meydanı; Bode Musem, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum ve Pergamonmuseum müzelerini içinde barındıran Müze Adası; Berlin Katedrali; üzerinde 105 farklı ressamın resmi olan Berlin Duvarı; Checkpoint Charlie, Holocaust Anıtı, Potsdamer Platz ve en çok Türk yerlisi bulunan ilçe Kreuzberg.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir