Sunay Akın Kimdir Ve Nerelidir?
            12 Eylül 1962 yılında Trabzon’da doğmuş olan şair, oyuncu, yazar, gazeteci, düşünürdür. 12 Eylül darbesinden dolayı doğum günlerini kutlamama kararı almıştır. Ailesi, kendisi on yaşındayken İstanbul’a taşınmıştır. Eğitimini burada devam ettirmiştir. Koşuyolu lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Coğrafya Fakültesinden mezun olmuştur.

            Yazdığı kitapları ve katıldığı TV programlarındaki derin ve keyifli sohbetleri sayesinde bütün ülkece tanınan bir isim haline gelmiştir. Bulunduğu ortamlarda sahip olduğu müthiş genel kültürü sayesinde ilgi odağı olmayı başarmış ve kendisine hatırı sayılır bir hayran sayısına ulaşmıştır. Marmara Üniversitesi’nde ders vermiştir. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde beş yıl hem eğitim almış hem eğitim vermiştir. Buralardan edindiği deneyimi hazırladığı tek kişilik oyunlarına yansıtmıştır. Hala İki Kitap Bir Heves adlı oyunu gösterilmeye devam etmektedir.

Şiirleri

            Şiirlerinde Orhan Veli’den ve Cemal Süreyya’dan etkilenmiştir. Ayrılık, Çukur, Dudak Payı, Beceriksiz, Asansör, Alacak, 62 Tavşanı, Barış, Aile Boyu, At Kokusu şiirlerinden bazılarıdır. Şiirlerinde yumuşak bir lirik ton vardır. 1987 yılında Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü Noktalı Virgül şiiri ile kazanmıştır. 1990 yılında ise Makiler adlı şiiri ile Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülünü almıştır.
 
Televizyon Programları

            TRT 2 ve Cnn Türk’te önemli kültür sanat programlarını hazırlamıştır. TV 8’de Mahya Işıkları adlı ramazan programını hazırlayıp sunmuştur. Çeşitli radyo kanallarında da görev almıştır. Yaptığı programlarda kulağa hoş gelen ses tonu ve konular arsındaki geçiş yöntemleri ile sevilen bir kimlik haline gelmiştir. Kendisi bir kitap aşığıdır. Bunu sohbetlerine sıkça yansıtan Sunay Akın, derin ufukta bir bilgi dağarcığına sahiptir.
 Ayrıca Sunay Akın 2005 yılında on bir yıl boyunca topladığı oyuncaklarla İstanbul’da oyuncak müzesi açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir